Întrebare recomandată | Andreea_1572 a întrebat:

am si eu o intrebare:are ceva daca tin laptopul pe pat pentru ca tata ma tot bate la cap sa nu-l tin ca nu-si mai face aerisirea si intra scame la ventilator...:d multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Are dreptate tatal tau, trebuie tinut pe o suprafata tare, rigida, altfel nu isi face cum trebuie ventilatia, se incalzeste mai mult decat trebuie si se uzeaza prematur. Eventual risti sa se si arda ceva.
Mai au si parintii dreptate happy

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal tau are dreptate, am citit si eu in manualul de utilizare al laptopului ca nu este indicat sa-l tii pe pat, tocmai din cauza lipsei de aerisire, eventual il tii pe genunchi, daca stai in pat. Numai bine!

| filipm2001 a răspuns:

Sau,...
poti sa iti iei un notebook cooler stand, adica un suport care asigura si racirea (de obicei cu ventilatoare legate la USB). Eu aveam mari probleme cu supraincalzire si mi-am luat unul si e super OK. Acum il pot tine si in brate, si pe pat si ramane cool :)
Vezi aici ceva modele: http://goo.gl/04zGo
Succes;)

| mgtow a răspuns:

E mai bine daca sta pe masa. Intra mult praf daca sta pe pat.

| bogdan3vl a răspuns:

Daca are aiersirile sub el adica in "fund" e grav poti sal arzi(sansele sal arzi ar putea fi mai mici daca nu te joci pe jocuri si stai doar pe mess, pe net sau asc muzica)
daca are aierisirle prin parti prin lateral nu are nimic acum uitate pe unde sun aierisirile si fa in asa fel sa nu le astupi funda:pls

Răspuns utilizator avertizat
NOname
| NOname a răspuns:

Daca iti cumperi un suport special pentru laptop, nu vei mai avea probleme. Succes!

| Parintele a răspuns:

Poti citi despre asta aici: http://pcdc.ash.com/......n-pat.html

| LaLaura a răspuns:

Da are. nu mai exista aerisire si se arde... asa am patit eu, noroc ca mai aveam garantie. ca de altfel. eu acum iti tin in pat. dar il pun pe picioare si ii las liber unde are ventilatia. si asa nu se mai incinge asa tare

| Iuliiikkk a răspuns:

DIn pacate tatal tau are drepate daca tii laptopul pe pat nu mai are cum sa se aeriseasca si se supraincalzeste si cred ca se poate strica.Mai bine tinel pe brate sau pune-l pe un scaun:d fundita :*

O zi frumoasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Andreea! Asa imi spunea si mie tatal meu insa nu il luam in seama. Dupa o perioada, laptopul meu a inceput sa faca mare zgomot si se incalzea foarte repede.
Nu a trecut mult timp si laptopu se stingea singur: Cauza? Procesoarele de la Intel protejeaza pc-ul. Cand e fierbinte, nu se arde, dar iti stinge laptopul pentru protectie. Ei bine, asta nu e tot: mi s-a oprit ventilatorul ( nu mai mergea deloc ) pentru ca era plin de scame si praf. Asta pentru ca ma uitam la filme stand in pat. Cu laptopul pe patura... Ufff. Si doar asa am platit eu 100 lei doar pe curatat... sad

| Ðσℓℓ a răspuns:

Ai aceeasi problema ca a mea si tata ma bate la cap cu chesti asta!
El nu avea de unde sa stie dar matusa mea a avut un laptop si il tine in pat si s-a ars!
Nu fa aceeasi greseala!

| BZoli a răspuns:

Nu e indicat ca sa tii laptopul pe pat daca trage aerul de jos.
Se poate supraincalzi si sa se blocheze asa din "senin" sau mai rau sa se arda procesorul;
Cu timpul se umpa radiatorul cu praful (sau puful) de pe pat si nu o sa mearga nici atunci cand tii pe masa;