| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

am si eu o intrebare, cum sa fac sa fie pingul mai mic, sau aici depinde doar de providerul de internet?

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Când vine vorba de ping, există mai mulți factori:
1. Locația server-ului/clientului cu care vrei să comunici
2. Interferențele cauzate de dispozitivele din jur (ex: cuptorul cu microunde de la vecinul, fix lângă router-ul tău de la perete)
3. Provider de internet ce nu îți poate oferi un ping mic înafara razei sale de acțiune (dar asta foarte rar)

| Bula a răspuns (pentru SilviaDulcik):

Mai ping-uit cu cuptorul de microunde!
De unde ai mai scos-o si pe asta?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Bula):

Acolo am greșit. Mă gândeam la zgomotul provocat rețelei de tensiune care nu are legătură cu ping-ul.

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cel mai mult depinde de provider, dar sunt si alti factori. Spre exemplu distanta, daca ai sau nu router si daca ai sau nu un cartof de calculator.

Bula
| Bula a răspuns:

Ping-ul este timpul de raspuns (in milisecunde) a unui dispozitiv (de obicei un server sau un terminal specificat). Timpul se masoara de la placa noastra de retea, dus-intors, si nu prea este afectat de viteza calculatorului nostru.

Daca se da o comanda ping, cererea pleaca spre adresa indicata (IP sau nameserver), care raspunde "prezent" si semnalul raspuns vine inapoi la noi. Cu cat acest timp este mai scurt, cu atat e mai buna calitatea liniei pana la destinatia interogata.
Daca nu primim raspuns, atunci inseamna ca avem problema pe traseu sau destinatia nu functioneaza/nu raspunde. In acest caz putem localiza problema cu comanda trace /tracert sau putem vizualiza traseul parcurs cu ajutorul unui program dedicat (de exemplu: WinMTR, descarcabil de aici: http://winmtr.net ).

Ca raspuns, ping-ul depinde doar de calitatea traseului de internet, tu nu poti face nimic sa-l inbunatatesti, eventual doar in cadrul retelei tale proprii (conectat la router), unde conteaza calitatea routerului, a semnalului (distanta) wi-fi, respectiv a cablurilor de conecxiune fixe, spre calculatoare.