| bingbanglow a întrebat:

Buna am si eu un laptop putin mai vechi care nu are HDMI iar eu am nevoie sa il pun la un TV LED care are HDMI treaba e ca TV-ul nu are VGA am gasit pe un site un fel de adaptor se numeste VGA TO HDMI nu est un convertor care ar costa cateva sute de lei este un simplu cablu care se conecteaza la laptop prin VGA si iese in partea cealalta cu HDMI treaba e ca daca nu este bun va rog astept raspuns urgent dau FUNDAAA!

1 răspuns:
| ITSpecialist a răspuns:

Nu e bun.
VGA transmite doar imagine analogica, in timp ce HDMI e doar digital. Nu poti conecta un port VGA la unul HDMI fara un convertor activ pentru ca nu ai avea semnal, imaginea analogica trebuie convertita in imagine digitala.