| anonim0006 a întrebat:

Am un hdd de 250 Gb.Problema e ca nu imi ajung si nu stiu ce sa aleg :sshd sau hdd.Placa de baza are SATA II 3Gb/s connectors.Merita sa mai dau inca 100 lei ca sa cumpar un sshd?

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca nu ai nevoie de mult spatiu, merge un SSD pe care sa pui windows-ul sa ai un oarecare spor de viteza, iar pe hd-ul de 250 GB raman datele.
Daca ai nevoie de spatiu mai mare, e bun un hard disk normal cu o capacitate de 1TB sau mai mult - pe care poti instala si windows-ul pe o partitie de 100GB.

| Iancu_Marin_1987 a răspuns:

Salut, întotdeauna alege un SSD, chiar dacă calculatorul tău suportă doar SATA II. Vei vedea diferența imediat, poți să nu-ți recunoști calculatorul.

Eu am făcut upgrade anul trecut la un iMac din 2009. După ce am pus SSD, sistema de operare a început să se încarce mai repede, aplicațiile să se deschidă mai repede, gălăgie mai puțină (pentru că în SSD nu sunt elemente care să se miște sau să facă căldură).