Întrebare recomandată | RazvanRazvandk a întrebat:

am un laptop Dell Inspiron N5110, am mari probleme cu supraincalzirea, 80-90 de grade constant, mentionez, ca l-am curatat, am cooling pad, si pasta e ok, coolerul functioneaza foarte bine, ce e de facut? De asemenea nu pot merge la service, deoarece sunt in Danemarca iar preturile de aici sunt "oarecum" piperate.

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Ai putea sa-l menajezi cu aplicatiile, pentru ca o incarcare excesiva a procesorului, a hardului si/sau a placii video duce la un plus de caldura.
Lucreaza ce ai treaba pe rand, nu sta in incaperi cu mai mult de 25 de grade, 20 ar fi ideal, mai omoara din aplicatiile alea multe si inutile care pornesc odata cu windowsul.
Oricum 60-70 de grade este o temperatura normala pentru laptopul asta... diferenta pe care o ai tu in plus este de la caldura interioara si load-ul constant pe diverse componente.

2 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Depinde pe ce suprafata tii laptopul.ideal ar fi sa faci din ceva niste suporti pe care sa asezi laptopul.astfel aerul va circula pe dedesubt si racirea se va face mai buna.bafta

Răspuns utilizator avertizat