| Uchia a întrebat:

Buna, am un laptop HP mai vechi la care s-a stricat hard disk-ul (cred), adica cand incerc sa-l pornesc imi arata asta
Non-System disk or disk error
replace and strike any key when ready
Am incercat sa reinstalez windowsul dar cand ajung la partea unde trebuie sa selectez unde sa-l instalez nu imi arata nimic.
In fine mi-am cumparat un calculator si vreau sa stiu cum sa evit sa mi se intample asta si cu acesta? Inainte ca leptopul sa se strice in ultimele 3 zile in care functiona imi tot dadea bluscreen la fiecare jumatate de ora pana cand nu a mai intrat in windows...a mai intrat o singura data dupa aceasta dar a mers cam 10 min

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Cum eviti stricarea HDD-ului:
- eviti socurile mecanice (trantit, scuturat);
- eviti contactul cu lichide (asta e valabil pentru orice dispozitiv electronic).

In rest, daca produsul este:
- defect (ascuns) din fabricatie: te rogi sa se manifeste cat mai repede ca sa il duci la garantie;
- uzat fizic: nu poti face nimic, si-a trait viata si a venit vremea sa se duca. Dar esti atent la semne: un soft care sa verifice parametrii SMART nu strica, ecranele albastre trebuie verificate sa vezi de la ce vin.

Cea mai buna strategie de aparare impotriva unui HDD mort se numeste BACKUP (periodic)!

P.S. Citeste despre fiabilitatea SSD-urilor (fata de a HDD-urilor) si cele 3 tipuri de celule (si care sunt folosite in produsele consumer si care in cele server).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu tii magneti pe langa el. Sau sa nu te mai zgarcesti si ia-ti cu SSD sau eMMC.

| catalan501 a răspuns:

Cand incepi sa ai bluescreen Trebuie neaparat sati schimbi windows-ul pentru a nu ti se intampla iar.