| barbiedoll a întrebat:

Am un laptop Toshiba Satellite A300-17n pe care am instalat windows 7, insa nu am gasit driver pentru "Mass Storage Controller". Nici macar nu stiu ce inseamna asta, dar mi-e teama sa nu ma afecteze cu ceva; ( va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase, nu ma pricep la calculatoare, de aceea cer ajutor).

Mai vreau sa spun ca de cateva zile, atunci cand aprind calculatorul( nu de fiecare data, ocazional), icon-urile de pe desktop sunt marite si amestecate intre ele.Atunci nici tastele si nici touch pad-ul nu raspund, ci trebuie sa folosesc mouse-ul ca sa dau restart, iar apoi totul revine la normal. De ce? Ce sa fac?

Ceva solutii si pentru intrebarile mele, va rog?

Răspuns Câştigător
| raducu a răspuns:

A, da. am uitat sa specific sa vezi daca iti este instalat si Chipset'ul.
Ca treaba cu "Mass Storage Controller" mai face referire si la Hard Disk'urile tale. Posibil sa fie si de la asta, ca eu prima oara m-am gandit la USB.

http://se.computers.toshiba-europe.com/......Product.do
intri aici si scrii datele despre laptop la a 3a coloana unde scrie "Sau selectati produsul", scrii Satellite A300-17N si dai Salt.
Apoi, mai jos ai 4 casute de completat.
La prima bagi sistemul de operare pe care il foloseti, asta insemnand w7.trebuie sa stii daca ii pe 32 bit sau 64 bit.(iti voi explica mai jos unde trebuie sa te uiti pe cati bits lucreaza).
A 2a casuta selectezi Chip Set Utility.
A 3a si a 4a lasi romana.
Apoi click pe Cautare.
Dupa ce ai dat click pe Cautare, mai jos ti se va afisa o lista cu Chip Set'ul care il cauti, dai click pe el unde ii sagetica rosie si salvezi fisierul.
Il vei despacheta, instalat si vei cauta folderul unde s-a despachetat ca sa intri in Setup.

Si ziceam treaba de cum sa cauti sa vezi ce sistem de operare ai.
Click dreapta pe My Computer, Properties si te uiti in lista aceea mare care ti se da si te uiti la System, Microsoft Windows 7 32-bit sau 64-bit.
Probabil ca al tau ii pe 32 bit, dar mai bine te uiti si apoi completezi prima casuta.

Imi pare rau ca ii atat de complicat, dar te vei descurca :)

6 răspunsuri:
| raducu a răspuns:

Destul de bunicel laptopul tau. m-am interesat pe net despre el.
Problema care ai tu este despre USB Mass Storage Controller, adica nu iti este instalat driverul pentru USB ca sa iti citeasca tot ce introduci in USB la viteza maxima si sa transfere datele la viteza maxima. nu ii o problema mare, doar ca de preferat ar fi sa ii dai sa isi caute singur driverul.
Si ca sa faci asta, trebuie sa dai click dreapta pe My Computer, click pe Manage (ceea ce nu cred ca este acolo, fiindca nu stiu inca meniul complet la w7, ca nu il am instalat, dar incearca) si dai apoi click pe Device Manager (in partea stanga) si te uiti apoi in partea dreapta unde ai listate toate chestile care sunt instalate si care nu.
Asa, apoi te uiti dupa toate care au semnul "! " pe ele, dai click dreapta pe fiecare dintre ele (le iei pe rand) si dai Update Driver.
Iti va aparea o casuta de dialog cu 3 optiuni. Tu vei alege prima optiune, asta fiind "Yes, this time only" si dai Next, apoi o alta casuta de dialog iti va aparea cu 2 optiuni, tu alegi prima (in mod normal ii bifata automat), asta fiind "Install the software automatically (Recommended)" si dai Next.
Astepti sa isi caute singur driverele si dupa ce a terminat de copiat fisierele pe care le gaseste, dai Finish.
Si cel mai bine ar fi sa dai si un Restart la Windows ca sa isi faca efect actualizarile.
Acuma nu garantez ca iti va gasi sau nu driverele, dar in mod normal isi gaseste.
Si asa faci la fiecare in parte care vezi ca au semnul "! " pe ele, tot acolo unde ti'am zis.

Si a 2a ta problema.
Nu stiu exact ce sa zic aici, probabil ai o problema in sistem, ceva poate nu ii instalat cum trebuie.

P. S.: Dupa ce ai instalate toate driverele pe laptop si ii totu in regula, ti'as recomanda sa iti faci un Back-Up, sa il scrii pe un dvd si sa nu iti instalezi alte chestii inainte de a avea sistemul asigurat (ma refer la programe).
Asta ca sa nu mai ai de cautat data viitoare cand instalezi un windows happy

Spor.

Daca nu reusesti cu instalatu driverelor, cautam si altfel.
Dar intai sa stiu daca iti functioneaza sau nu.

Cius.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca ai un buto FN pe tastatura intra acolo si cauta touchpad si umbla la setari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru "mass storage controller"
in A 2a casuta selectezi Card Reader Controller.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la copanie si ieu am avut plobeme

| barbiedoll explică:

Multumes mult de tot pentru ajutor si pentru timpul sacrificat!

Am incercat sa caut driver-ul, dar mi-a transmis mesajul "Windows was unable to install your Mass Storage Controller". Am verficat si altceva nu imi apare si altceva cu semnul "!". Totusi, am instalat si Chipset'ul asa cum mi-ai spus.

| thatswhatshesaid a răspuns:

Am si eu fix aceeasi problema, cand il deschid se maresc icon-urile si nu mai functioneaza tastatura si touchpad-ul, trebuie sa dau restart ca sa isi revina, iar procedeul asta trebuie sa il fac de fiecare data. Tu ai aflat care a fost problema? ai reusit sa o rezolvi? Merci