| Hatmanu_Vadim_1995 a întrebat:

am un notebook mai vechi ASUS F5sl care a functionat pana la o vreme apoi s-a dus hdd(seagate momentus 5400 250GB st9250827as) mi-am achizitionat un hard disk nou Hitachi de 320 GB 7200 32mb si nu mi-l vede in bios, mentionez ca de cateva ori l-a vazut dar apoi disparea
im puteti da niste sfaturi ce sa fac?

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Biosul nu vede hardul pentru ca e poate e prea modern nu e programat sa il vada trebia sa iei ceva care ai avut deja acelasi lucru, eu spun sa vezi cum se numeste hardu vechi si cumpara unul la fel

| dannyel86 a răspuns:

Cand e vorba de calculatoare sau laptopuri, componentele ce le alcatuiesc trebuie sa fie compatibile intre ele si selectate cu grija. Nu se pot pune piese la intamplare, pentru ca apar probleme ca cele pe care le ai tu sau mult mai grave. Nu poti instala orice harddisk doresti. El trebuie sa respecte anumite caracteristici, pe care le descoperi pe site-ul oficial, la un service autorizat sau de la cineva care are acelasi model si a schimbat piese care se dovedesc a fi functionale. E necesara o buna documentare inainte sa cumperi o componenta, pentru a nu cheltui bani in zadar.
Poate, totusi, se potrivesc, dar nu le-ai conectat bine, de aceea sfatul meu e sa apelezi la un service, care iti poate confirma si daca piesele sunt intr-adevar compatibile.