| anonim_4396 a întrebat:

Am un procesor amd ryzen 1500x 3. 5ghz cooler stock cu o placa video gygabite 1060 3 gb si 8 gb ram hyperx cl14 2133mhz, o placa de baza msi b350 m pro vdh.As vrea ca maxim de Craciun sa fac un upgrade si nu sunt sigur ce ar merita. Am doua optiuni : 1.imi cumpar un procesor ryzen 5 2600 3. 4ghz si 16 GB ram hyperx 2400mhz cl15 si voi avea 24 gb ram. 2.imi cumpar o placa video gtx 1660ti de la gygabite si in cel mai bun caz, daca cumpar(scuze pentru cacofonie) o placa video, o voi putea vinde pe cealalta si as putea lua 8 gb ram sau o placa de baza. Buget maxim 1400 lei. Daca aveti optiuni mai bune spuneti va rog! Va rog rapsuns documentat!

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Conteaza ce joc vrei sa joci, sau ce vrei sa obtii tu de la calculator; daca randezi, faci alte chestii, o placa video nu o sa te super ajute pentru asa ceva; daca tu cauti mai multe fps-uri (in functie de joc, pentru ca ai varianta 3 gb...la 6 gb erau mult mai putine) o sa observi o diferenta de fps-uri; doar tu decizi daca 20-40-60-80 fps-uri (sau orice numar) e o diferenta considerabila sau nu, mai ales ca pui dual channel la rami. Da-mi mesaj in momentul cand vrei sa faci achizitia. O placa video te ajuta la fps-uri; procesorul, nu-ti da fps-uri, dar n-o sa-l duci in load mare, poti face alte lucruri cu el. Depinde ce ai tu nevoie.

| XYZ02 a răspuns:

Trebuie sa fii putin retardat sa faci ceea ce ai scris acolo, stai naiba cuminte cu componentele pe care le ai acum ca nu faci nicio afacere.
Detin 1500x si crede-ma ca inca mai poate si poate bine(in jocuri bineinteles)
Apoi de ce sa schimbi chipset-ul la placa de baza?(asta chiar este retardat mai ales cand apare generatia a3a Ryzen)
De la 1060 la 1660Ti nu o sa vezi o diferenta WOW, ramai cu 1060 sau cumpara un 1080/1080Ti(second hand).
Cat despre RAM ramai cu 12GB sau poti sa urci la 16GB, dar 24 este deja...stupid
Da...nu fa chestiile acestea stupide