| Anamaria9916 a întrebat:

Bună! Am un stick Philips care brusc îmi cere să îl formatez. Ideea e că am multe poze pe el, poze inclusiv de când aveam 7 ani. Cum pot recupera pozele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 posibilitati:
1. S-a incurcat sistemul de evidenta a fisierelor (FAT)
2. S-a defectat stick-ul (fizic)
In primul caz, fisierele inca utilizabile se pot recupera si salva, cu ajutorul programului "Recuva". Toate pozele care se vad se salveaza intr-un folder indicat de tine, pe calculator (restul se pierde).
In al doilea caz, mai ai ce face, stick-ul este irecuperabil acasa, iar costul recuperarii pozelor poate fi foarte mare sau chiar imposibil de recuperat.

| Anamaria9916 explică (pentru Bula):

Mulțumesc! O să încerc cu aplicația, sper să meargă.

| Bula a răspuns (pentru Anamaria9916):

Sa-mi spui ce ai reusit!winking

| Anamaria9916 explică (pentru Bula):

Am încercat, merge, dar nu am voie mai mult de 100 mb... Iar eu vreau 200 gb. și e oribil de scump.

| Anamaria9916 explică (pentru Anamaria9916):

De moment stau puțin prost financiar laughing dar când o să stau mai bine, probabil o să îmi iau pentru o lună.

| Bula a răspuns (pentru Anamaria9916):

Ce capacitate are stick-ul tau?
Nu poate fi vorba de 200Gb, nu exista atat pe un stick!
Problema este ca NU AI SETAT parametrii de cautare, iar astfel uti scoate toate combinatiile posibile de resturi de fisiere, care au fost vreodata pe stick.

Intra la setari si faci urmatoarele:
- vizualizarea doar a pozelor gasite intregi
- NU cauti /identifici fisiere Cross linked
setari dupa care se va reduce cantitatea fisierelor ramase bune, SUB capacitatea sick-ului.

| Bula a răspuns (pentru Anamaria9916):

Ce nu ai voie doar 100Mb?
Gasesti pe net versiuni mai vechi (chiar portabile) care n-au limita de recuperare.

Tot n-am inteles, pentru ce ai nevoie 200Gb?

| Anamaria9916 explică (pentru Bula):

20mb** scuze laughing

| Anamaria9916 explică (pentru Anamaria9916):

Gb** Doamnee.

| Bula a răspuns (pentru Anamaria9916):

Oh, e o "nimic" toata, o diferenta de 10000 ori! laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Anamaria9916):

Https://www.compari.ro/......332849007/
200G de ce nu? eu am un din ala, 200G;))

| Anamaria9916 explică (pentru Brizbriz):

Nu stiam că este. Al meu e de 128 gb, dar am poze si video de aproximativ 20gb pe el laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Anamaria9916):

Succes sa recupereziwinking

| Anamaria9916 explică (pentru Brizbriz):

Mulțumesc! happy

18 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu il formatezi.
Ai incercat sa intri pe el, in ciuda acelui mesaj ce apare (probabil) in dreapta jos?
Ai incercat sa il accesezi si de pe alt calculator/laptop?

| Anamaria9916 explică (pentru NLS):

Da, am încercat, îmi cere același lucru, nu pot accesa pozele. Am mai pățit acum mulți mulți ani cu un alt stick, exact la fel și cineva a reușit să le recupereze. nu o aplicație, cred...

| Brizbriz a răspuns (pentru Anamaria9916):

Baga-l in alt calculator, direct in placa de baza in spate

| oglindasultanului a răspuns:

Daca nu-l poti deschide, inseamna ca deja a fost sters tot ce era pe el.

| Anamaria9916 explică:

Am făcut... Am stickul de mai puțin de 1 an, e a 3-a oară când îmi cere formatare, dar până acum nu am avut nimic importamt pe el