| funkyzzo a întrebat:

Am un telefon LG Optimus Black care foloseste sistemul de operare Android, versiunea 2.2.Problema mea este ca bateria mea tine mult mai putin decat alte smart-phone-uri ca si al meu.Cand intru in "Utilizare baterie" pe primul loc este "Standby celular" care imi foloseste intre 33 % si 40 % din baterie si imi mai spune ca acei 33 % respectiv 40 % sunt folosisi de "radio celula". Nu inteleg de ce se descarca atat de mult bateria cand telefonul se afla in Standby.Multi prieteni de ai mei care au smarphone-uri "Standby celular" le foloseste maxim 5% din baterie.
Va rog mult ajutati-ma!
Va rog spunetima ce trebuie sa fac, ca bateria mea sa nu se descarce toata cand telefonul este in Standby.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mog a răspuns:

In primul rand, telefonul nu e dual core.in al doilea rand, ce ti raporteaza acolo e o prostie, nu e relevant.
daca te tine maxim 2 zile la folosire normala, e ok. daca te tine o zi la folosire intensa, iarasi e ok.
ca sa ti salvezi bateria iti recomand sa stai doar pe reteaua 2g, fara internet activ si sa ti dezinstalezi toate widgeturile active.

4 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Mai pietene tu ai vazut de harware are telefonul ala? pai la procesor dual core tu ai vrea sa fie " eco "? WTF? E si normal sa consume atat. Procesor mai mare, consum mai mare...

| funkyzzo explică (pentru Ucigasuldeprostie):

Nu are procesor dual core!

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru funkyzzo):

Ah inseamna ca celalat LG le-am confundat my bad. Dar oricum sunt destule variabile legate de consumul bateriei... pana si temperatura poate influenta durata de viata.

| catavn a răspuns:

Consumul de energie consta si de reteaua care o folosesti si de simul prea vechi, daca reteaua are 3G+ atunci consumul e mai mare.
Daca ai SIM mai vechi de catva ani atunci trebuie schimbat.