| Lucya333 a întrebat:

Buna, am windows 7Pro si de ceva vreme imi apare pe ecran cand il pornesc acest mesaj:
1720-SMART Hard Drive detects iminent failure (Failing Attribute: 5)
Pleasee back up the contents of the hard drive an run HDD Self Test in F10 BIOS Setup
F1=Continue F10 BIOS Setup
Acest mesaj a apărut după ce am instalat programul (recuva)
Va rog sa ma ajutati cine a mai întâlnit aceasta problema care ar fi rezolvarea sa nu imi apara asa. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Smart e un sistem software intern in unitatile de storage (hdd, ssd) care iti dau informatii de gen cate accesari s-au facut, cate ore a stat deschis, etc.

insa MULT mai important iti dau informatii despre "sanatatea" respectivei unitati de storage, iar apoi te avertizeaza, asa ca

DACA AI DATE IMPORTANTE FA BACKUP SI SCHIMBA HDD-UL!

iar legatura cu recuva poate fi ori coincidenta, ori indirect pentru ca ai scanat cu recuva si asta a dus la marirea valorilor din smart peste nivelul critic, in mod direct recuva nu poate fi responsabila de asa ceva

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Deci, ai doua variante:
1) Iei de bun ce zice ala si faci rapid un backup de siguranta si rost de un HDD nou;
2) te doare la basca si o tii tot asa pana iti crapa de tot HDD actual.

Succes!