| SimoneGanu10 a întrebat:

As vrea sa imi fac un upgrade la windows 10 (am 7)
Specificatiile laptopului :
Procesor 2020m dual core
Intel HD graphics
4GB ram
As vrea sa stiu cate resurse imi va consuma. Nu as vrea sa imi consume mai mult de 1 GB ram. Ar fi mai bine windows 8 daca am aceasta pretentie?

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ar fi mai bine sa ii pui un Linux la configuratia aia...

| gelu1970 a răspuns:

Mai mult de 1 gb iti consuma si daca il optimizezi la maxim. si ma refer la dezactivarea serviciilor tip spy, a nu activa Cortana, etc.
eu intr-unul din laptopuri am facut upgrade de la 7. asta a fost prin martie 2016. si mergea fluid, totul ok. acum 2 luni am renuntat si am reinstalat w7 din cauza faptului ca cei de la Microsoft au reusit cu toate update din ultimele luni sa il nenoroceasca.
si sincer sa fiu la configuratia ce o ai eu as ramane la 7.
nu te baza pe cei 4 gb de ram. windows 10 are nevoie de mai mult ca sa ruleze fluid. asta e pus cu litere mici in ceea ce "sfatuiesc" cei ce au gandit 10.
sub 1, 40 gb nu o sa iti consume.
bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 2 consuma. mie personal mi s-a parut mai bun win 7.

| andrefrancais a răspuns:

Te incadrezi perfect poti sa-l instalezi.

| PIKOKOKO a răspuns:

Pai de 10 nu stiu exact, dar daca nu iti va placea cum va merge 10, iti sugerez sa ramai la 7. 8-ul e foarte naspa si nu cred ca iti va placea.