| ionutraluca a întrebat:

as vrea sa imi maresc memoria la laptop, sa imi cumpar o memorie ram, dar nu stiu de care, sa mi-o citeasca laptopul.Am un Hp Compaq nx6310 iar memoria ram e de 512mb, as vrea sa imi pun una de 2g sau 4g.Cum aflu ce memorie imi trebuie? Va rog mult sa ma ajutati.
Am ddr2.Am desfacut acolo unde e locul pentru memorie si e gol acolo, nu am nici o placuta.

Răspuns Câştigător
| Jony123 a răspuns:

Pai pana la 4 GB trebuie sa citeasca un windows pe 32 de biti, unu pe 64 citeste mai mult de 4, circa pana la 16 GB. Pai in primul rand trebuie sa stii ce fel de memorie RAM ai (DDR1-DDR2-DDR3), probabil tu ai DDR2, si daca ai o placuta de 512 MB e bine dar poti avea si 2 palcute de 256 MB, de obiceii laptopurile au 2 sloturi, daca ai decat o placuta de 512 e bine, inseamna ca ai un slot liber si iti cumperi o placuta de cat vrei tu dar sa te uiti la model : DDR1-DDR2 sau DDR3... Cel mai bine te duci la un service, ei au si piese de schimb si au ei o placuta de RAM pe acolo ca nu se poate si eu pun ei daca leo cumperi. Sper ca te-am ajutat, funda? Plzz

9 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iei un ram ddr2 de 2GB (ca marca recomand corsair, mushkin sau Kingston - pretul e intre 120 si 150 lei). Placuta de 512 (e acolo, uita-te cu atentie ca sunt 2 locasuri din care unul e ocupat cu ram-ul de 512) de preferat sa nu o folosesti in paralel cu noul ram, ca mare diferenta nu este, ci daca poti sa o dai la schimb in service!

| Jony123 a răspuns:

Pai iti ei una care sa aiba frecventa de cel putin 800MHz, poti sa iti ei 1 GB, daca ei 512 MB nu o sa faci mare braza, nu se va simti prea bine diferentele!

| Al3xXXxx a răspuns:

Il desfaci si te uiti la rami sa vezi ce model sunt ddr1 sau ddr2

| Traian a răspuns:

Desfaci memoria si te duci cu ea la magazin si iti vor spune ei ceti trebuie. e cel mai sigur mod

| ionutraluca explică:

Am ddr2. L-am desfacut aseara si acolo nu am nici o placuta, e un loc liber unde vine placuta

| ionutraluca explică:

Am vazut pe siteul HP ca laptopul meu suporta pana la 4gb.Eu vreau sa imi maresc memoria ca sa se miste mai repejor si sa pot instala mai multe programe. Ce fel de memorie sa imi cumpar?

| ionutraluca explică:

Multumesc mult celor care au raspuns! Oricum, astept in continuare raspunsuri.

| John1973 a răspuns:

Cauta pe aici http://bit.ly/1r4WEwd

| belze9but a răspuns:

De ce nu incerci cu un hard extern, nu mai ai grija ca iti pierzi datele cand se strica lp. Eu asa am facut si salvez pe el fime, poze, muzica, memoria lp o folosesc doar pentru programe si jocuri online.