| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Buna as vrea sa imi reinstalez windowsul pentru ca deja imi merge foarte greu calculatorul. As vrea sa imi spuneti cum sa il reinstalez dar punct cu punct ca nu as vrea sa fac ceva rau. Multumesc

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Citește ce am scris acestui cetățean :
http://www.TPU.ro/......-greseala/

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Daca iti merge greu poti sa-l optimizezi, nu trebuie neaparat sa-l instalezi! Pasi ar fi asa:bagi cd/dvd-ul cu windows(sa fie bootabil) si dai restart.Cand iti apare "pres any key" dai enter si astepti. Apoi dai enter/f8 si dai eneter pe partitia c pentru instalare. Apoi dai format partition ntfs(a treia) si"f" de la foarmat si astepti sa-ti formateze partitia. Dupa restartul autmat se va instala singur, tu doar completezi ultima parte cu date personalne(optinal) si apoi finish(windows xp)pe windows 7/vista aceiasi chestie doar ca nu mai alegi tu partia(nfts sau fat32)e direct ntfs si pentru format dai la advanced! Sporhappy

| MMihai a răspuns:

@ ChioruL12b și @dannyman_raper au răspuns aproape corect.
Primul lucru este însă să copiezi pe dvd-uri tot ce ai bun și valoros pe hard.
Deci documentele, cărțile în format electronic, poze, filmulețe unde ești tu și rudele.
După asta salvezi tot cea ce consideri că îți va trebuii ulterior.
La instalarea unui sistem de operare poți să faci o manevră greșită și să ștergi fără să vrei, chiar tot ce aveai pe hard.
Și Florin_4402 a răspuns bine:
Cauta pe youtube ca is tutoriale de calitate as sta sa iti explic dar ar dura ceva asa ca bafta!

| MMihai a răspuns:

Ce fapt și celelalte răspunsuri par bune dar să îți spun niște șmecherii:
1) Nu trebuie să ai pe hard lucruri de care nu ai nevoie.
2) Dacă ai la calculator mai puțin de 4GB de ram el va merge mai încet.
3) Virușii și programele anti-piratare încetinesc teribil funcționarea calculatorului.
4) Dacă nu ai totul cu licență, mai bine treci pe softuri și pe sisteme de operare gratis.
5) Dacă ai un hard suficient de mare poți pune în paralel cu sistemul de operare Windows și cu softurile pentru el, un linux, iar navigarea pe net să o faci numai din linux, fără să intri pe net din Windows.
Că Linux- urile nu prea au treabă cu viruși și așa păcălești o parte din viruși să nu se " lipescă" de calculatorul tău.
Dacă vrei să lucrezi cu Windows și cu softurile pentru el, închizi calculatorul și te decuplezi de la net, și apoi pornești să lucrezi cu Windows.
Eu am renunțat cu totul, la Windows și la softurile pentru el.

| zdrangoi a răspuns:

Lasa pe cineva care se pricepe.
nu e chiar asa simplu pe cat crezi.
in primul rand iti trebuie kit-ul de instalare, apoi driverele pentru placa de sunet si placa video ale PC-uli tau, etc.
mai bine nu te apuca.

| Tzuna a răspuns:

Bun pas cu pas: bagi cd/dvd in unitatea optica, repornesti PC-ul, iti apare sa apesi DEL pentru a intra in bios si o sa intri in bios, acolo cauti Boot Menu, acolo selectezi unitatea optica CD/DVD la First Boot, dupa aceea apesi F10 pentru save and exit, se reporneste PC-ul, si o sa-ti apara...Press any key to boot from CD/DVD, apesi ce tasta doresti tu, si va porni, dupaceea depinde de ce windows ai, daca ai XP va trebuie sa mai apesi un F8 pentru "I agree" ca sa continui, iti apar partitiile si de obicei ai windowsul in C: si dai delete la partitia C:, dupaceea dai create partition si dai enter nu modifici nimic si inca odata enter pentru instalare, iti va aparea sal formatezi si tu iti selectezi cum vrei, recomandat ar fi NTFS si ai putea sa ii dai Quick format pentru ca nu are rost sa astepti mai mult si mai departe ii simplu, iti vei da seama singur...la windows 7 dupa ce apesi orice tasta pentru a boota de pe CD/DVD se va incarca iti va aparea sa dai instal si dai instal, dupaceea iti selectezi locatia si limba tastaturii dai next, iti va aparea partitiile si normal in prima ce ti-o arata ii cea in care ii windowsul, dai clic pe ea, jos ai mai multe optiuni, dai clic pe aia, dupa care iti apar mai multe, si acolo dai format partition, dupa care dai install sau next. sper ca ai inteles, BAFTA!happy

| Florin_4402 a răspuns:

Cauta pe youtube ca is tutoriale de calitare as sta sa iti explic dar ar dura ceva asa ca bafta