| AnaMN a întrebat:

La cat timp e bine sa reinstalezi windowsul?
Am reinstalat saptamana trecuta si as vrea sa imi pun un antivirus cu licenta.Deja imi merge putin greu calculatorul,desi ar trebui sa mearga bine, este bun. Poate am luat deja virusi. Ar trebui sa il reinstalez iar? Ma gandesc ca antivirusul o sa incetineasca si mai mult calculatorul.Sau va sterge virusii si va merge ok?

5 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Descarca programul asta gratis, fa o scanare si optimizare cu el:
http://www.softpedia.com/......ctor.shtml
Instaleaza Avast. Consuma putine resurse.

| gelu1970 a răspuns:

Nu trebuie sa reinstalezi la o saptamana. fiecare formatare afecteaza putin hdd. in functie de tipul de windows ce il ai trebuie sa il optimizezi pe gustul tau, sa se starteze rapid, sa nu intarzie mult cand il opresti, dezactiveaza serviciile de windows ce nu sunt necesare, etc. antivirusul dupa aceea, plus o scanare cu un program antimalware. stiu ca informaticii indica prima data pentru antivirus, insa trebuie sa instalezi drivere, programe, unele cu crack, deci antivirusul dupa toate acestea

| einsteinchen a răspuns:

E bine sa-l lasi asa daca functioneaza corect. Reinstalarea nu duce neaparat la o functionare mai buna.
Mai depinde si de starea sistemului (hardware).

Ca regula generala: prima data instalezi, Windows, dupa el un antivirus si apoi ce vrei tu.
Asa ca ia-o de la capat. Succes!

| Silviutzu_Mixatu_1958 a răspuns:

Reinstaleaza windowsul, si dupa pui un anti virus o sa mearga perfect.winking

| stefan0002 a răspuns:

Windowsul se instaleaza la cel putin o luna trebuie si mai mult, antivirusul va sterge virusii dar cu licenta este mai bun daca nai cu licenta pai poti sa iti scoti de pe net dar nu tine mult.Si daca ceva poti sa iti renstalezi windowsul.