| xX3myandr3yXx a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar o placa video dedicata de preferabil de 1gb nVIDIA imi puteti spune si mie va rog ce placa mi s-ar potrivi?
Buget:0-300lei :d
Detalii despre pc:
-procesor: Intel core 2 duo e6600 2,4Ghz
-placa de baza:Acer Aspire x1700 chippset nVIDIA geforce 7100/southbridge Nvidia nforce 630i
please ajutati-ma...

8 răspunsuri:
| C8PILUcool a răspuns:

Http://www.oktal.ro/......455.html.E ddr3 dar e super deoarece are 2 gb.

| Andrei7520152 a răspuns:

Nvidia GT430 1GB GDDR3 / 128 de biti. Pixel Shader 4.0
Gasesti intre 250 - 300 de ron. E un echivalent ceva mai ieftin al unui HD 6670 mentionat mai sus

| taken a răspuns:

Http://support.acer.com/......0sp2.shtml
Slot PCI Express.
http://www.emag.ro/......250-si-350
Cam prima de acolo.Cand schimbi placa video trebuie avut grija daca sursa duce.Placile video mai noi au un consum mai mare.

| xX3myandr3yXx explică (pentru taken):

Am int pe cineva de o placa mai buna pentru pc-u meu si el mi-a zis de Gigabyte Nvidia GeForce GT630 2048mb ddr3 128 bit sau Gigabyte nVIDIA GeForce Gt630 1024 GDRR5 128 bit zi-mi si mie te rog care dintre ele e mai buna for gaming
?

| taken a răspuns (pentru xX3myandr3yXx):

Nu stiu ce sa spun.Cred ca sunt cam la fel.Una are 2 GB DDR3, una 1 GB DDR5. Pune intrebarea si sa vedem ce raspunsuri primesti.S-ar putea sa fie mai buna cea cu 1 GB DDR5.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru xX3myandr3yXx):

E mai buna placa cu 1 GB GDDR5. De ce? GDDR5 e mult mult mai bun fata de GDDR3 (de care gaseai si acum vreo 6 ani). face toata diferenta te asigur. Memoria ( 1GB vs 2GB e de tinut cont daca vrei sa te uiti la filme/jocuri la rezolutii foarte mari gen 2800x1700)

| Me2 a răspuns:

E de preferat Nvidia, dar iti recomand un 6670 ddr3 care este peste un nVIDIA gt630 ddr5
http://www.emag.ro/......EMKCDBBBM/

Ti s-ar potrivi placa 1gb nVIDIA