| 1q2w3e4r5t6y7u a întrebat:

Buna,cand deschid calculatorul ecranul ramane negru si tiuie! imi puteti explica de ce tiuie! dau funda!

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Cand calculatorul tiuie inseamna ca exista o problema hardware ce necesita rezolvata (fie ramii nu sunt fixati bine, fie sunt impiedicati sa faca contactul cu placa de baza; placa video poate inregistra, la fel ca ramii, anumite probleme de functionare, etc). Si atunci sistemul te anunta ca trebuie luate masuri (ori trebuie fixate corespunzator pe placa de baza, ori trebuie schimbate).
Mai jos ai un link cu variante de tiuit (fiecare semnal sonor indica o anumita problema, pentru a te indruma unde sa cauti rezolvarea)
http://queen-soft.blogspot.it/2010/06/codurile-beep-bios.html

| Klayy a răspuns:

E posibil, ca la producerea unui soc de curent, sa se fi ars o piesa, si astfel s-a produs acest lucru, iar lucrul deranjant prin care se observa asta e tiuitul...Cel mai bine, e sa nu mai stai pe ganduri, dati monitorul la reparat, ti-l va face ca nou