Întrebare recomandată | hey97 a întrebat:

Buna care aparate foto sunt mai bune:

Foto compact;

Foto DSRL;

Foto mirrorless;

14 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Un DSLR (abreviere pentru engleză digital single-lens reflex) reprezintă un aparat de fotografiat digital, care utilizează un sistem mecanic tip oglindă și pentaprismă pentru a direcționa lumina direct de la lentilele fotografice la cele optice, printr-un vizor pe partea din spate a aparatului de fotografiat.

The Mirrorless interchangeable-lens camera (MILC) is a popular class of digital system cameras. Unlike a compact digital camera, a MILC is equipped with an interchangeable lens mount and unlike a digital single-lens reflex camera, a MILC does not have a mirror-based optical viewfinder.

Various alternative names exist – see terminology – including: Compact System Camera (CSC), Mirrorless System Camera (MSC), Digital Single Lens Mirrorless (DSLM), Digital Interchangeable-Lens System camera, and – finally – Electronic Viewfinder with Interchangeable Lens (EVIL); this latter term not applying to cameras with an optical viewfinder.

| Azµre a răspuns:

Prin urmare DSRL este cel mai bun, apoi mirrorless și ultimul e cel compact!

| lpavel a răspuns:

DSRL e cea mai buna si e folosita de profesionisti dar e si cea mai scumpa!

| hey97 explică (pentru lpavel):

Si pe locul 2 ce ar veni?

| lpavel a răspuns (pentru hey97):

Pe al 2-lea loc ocupa aparatele foto din clasa : BRIDGE -sunt aproape la fel de bune ca DSRL si costa mult mai putin! Detin si eu unul din clasa bridge sunt foarte bune si sunt foarte multumit de el! happy Sper ca te-am ajutat!

| Cronki a răspuns (pentru lpavel):

1 dslr (entry-level si profesionale)
2 mirrorless (este echivalentul unui dslr mediu)
3 bridge (destinat amatorilor)
4 compact (binecunoscuta sapuniera)
..asta e ordinea corecta!

| lpavel a răspuns (pentru Cronki):

DA esti foarte destept, dar eu nu te-am intrebat si nu eu am pus intrebarea asa ca fa pe desteptul cu altcineva...

| Cronki a răspuns (pentru lpavel):

Obiectivul integrat de la bridge este limitat. Daca doresti sa faci fotografii cu o deschidere f 1.4 sau f 1.8 nu o sa-ti permita! Cand o sa te simti limitat de obiectivul integrat de pe bridgeul tau, o sa vrei sa treci pe un dslr sau chiar un mirrorless! Ma indoiesc ca stii sa folosesti viteza obturatorului, diafragma, nivelul de expunere si altele, odata ce te'a deranjat faptul ca am coborat bridge-ul pe pozitia 3 destinat amatorilor! Calitatile tehnice le apropie de gama dslr insa nu's mai stralucite ca mirrorless, care tinde chiar sa concureze cu dslr-ul, deoarece pe viitor vor fi dotate cu un senzor full frame!

| alexs99 a răspuns:

DSRL e cel mai bun din cele trei, dar e si destul de scump.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As merge pe foto DSRL. am avut si eu. dar l-am dat unui verisor. este foarte bun. repet

| hey97 explică:

Ce inseamna fiecare?

| Saby_Sabynutza_1998 a răspuns:

DSRL este cel mai bun din toate...happy

| Stan_Alexandru_Liviu_1997 a răspuns:

Foto DSRL sunt mai scumpe dar meritawinking