| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre un aparat de fotografiat mirrorless si unul dsrl? Care e mai bun?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aparatele dsrl au obiectiv interschimbabil, imaginea este reflectata cu oglinda la sensor si la vizor. Sunt aparate destinate profesionistilor si celor cu experienta mare.
Aparatele fara oglinda (mirrorless) au obiectivul fixat pe aparat, utilizatorul nu poate schimba obiectivul. De regula, aceste aparate sunt cele de tip "palma", destinate mai ales incepatorilor, amatorilor.

| Zaygon a răspuns (pentru Bula):

Tind sa te contrazic, obiectivele le poti schimba si la mirorless si iti las exemplu mai jos: http://www.f64.ro/......negru.html