| DianaDiaa a întrebat:

Care e treaba cu antivirusul pe telefon? Eu am Samsung galaxy fame (android 4.1). Jocuri descarc dp magazin play si mi-am facut cont si pe Samsung aplicatii. Vreau sa stiu si eu mai multe ca sincer prea nu stiu nimic in legatura cu astea. Si de ce unele jocuri care mergeau nu mai merg? Oricum daca aveti si voi fame as vrea sa vorbim ...sa cunosc si eu mai multe.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Antivirusul pe telefon e doar marketing. Nu exista nici un scop util. Motivul pentru care gasesti antivirus pe andoroid este ca este o paltforma libera. Daca ai o aplicatie prin care ptoi sa pacalesti 10 idiotis a o cumpere, esti liber. Nu conteaza ce zic aia dupa. Din acelasi motiv, pe ios nu o sa gasesti anitivirus...
Sa nu mai zic, un antivirus iti scade autonomia bateriei, si incetineste performantele telefonului. Si cel mai important... nu exista virusi pe android. Exista aplicatii care pot fura datele, dar asta din vina utiliatorului, ca atunci cand isntalezi o aplcaitie, scrie acolo: aceasta aplicatie are permsiunile urmatare: si vezi, daca e un joc si vrea sa vada contactele din telefon, e clar ca ceva nu e bine. Si mai bine ai tu grija decat sa pui alte aplicatii inutile...

2 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Buna Diana. antivirusul are aceeasi functie ca si intr-un calculator. insa trebuie sa tii cont ca telefonul e mai putin potent decat un calculator. deci in cazul in care nu faci operatii bancare prin telefon eu iti recomand sa folosesti un antivirus odata pe luna. il instalezi scanezi tot telefonul si dupa aceea il dezinstalezi. asa il cureti daca ai ceva mizerii si in plus nu il incetinesti cu un antivirus permanent. Bafta.

| Hexiled a răspuns:

E bine sa ai un antivirus deoarece descarci unele chestii si au virusi si iti faci telefonul praf si e mai bine sa-l ai