| Victoria18 a întrebat:

Care e treaba cu scandalul Facebook? Cum ca s-au furat date personale? Cine ma lamureste? Sunt destul de speriata.

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Https://www.dcnews.ro/......84639.html
Stai linistita ca nu-ti intra nimeni pe cont.

| syriaHotelsWithPool a răspuns:

Cum sa ti le fure daca tu ai fost de acord cu termenii lor cand ti-ai facut contul? https://www.facebook.com/about/privacy
Ceea ce te poate deranja este faptul ca iti poate da/vinde datele partilor terte in scopuri necunoscute(ma rog, propagandistice), exact cum face TPU, si multe alte site-uri.

| PainTech a răspuns:

Cand se refera la date, vor sa spuna preferinte ( pagini si subiecte apreciate ) + varsta si alte informatii. Acestea sunt folosite pentru afisarea de reclame mai relevante.

De exemplu, daca apreciezi fotbal o sa apara anunturi cu mingi si tricouri, daca apreciezi masini apar anunturi cu piese s-a.m.d. Chestia asta nu e chiar 100% legala, mai ales cand vine vorba de politica. Poti sta calma, nu se va intampla nimic cu parola sau contul tau.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Speriata ca? O sa primesti o reclama in plus?

| Itanul a răspuns:

Nu s-au furat. S-au folosit de datele tale. Nu uita (ori poate, mai bine zis, afla) ca toti cei ce lucreaza pentru Facebook (sau alte diverse siteuri si retele) au acces la toate datele tale. Chiar si la cele pe care nu le distribui public. "Cei din spate" sau "de la butoane" cum li se spune, vad totul, inclusiv parole, etc. Asa ca, nu le fura. Dar le folosesc in diverse scopuri, mai mult sau mai putin legale. De data asta, au fost ilegale. Fiind la scara mare, politic, s-a iscat scandalul. Si culmea, se descopera ca Facebook-ul, nu Rusia, a influentat alegerile din America si izbanda lui Trump.