| umbra09 a întrebat:

Buna care este cel mai bun Sobwoofer si de ce http://www.emag.ro/......ECN5TBBBM/ vs http://www.emag.ro/......E5YFTBBBM/

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cel mai bun de acolo ar fi AKAI, are ceva putere mai mare.Totusi, nu e cine stie ce firma. Daca vrei si cauti calitate, opteaza pentru un Pioneer gen
http://bit.ly/1afeYdF

16 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Ambele sunt niste tampenii, ca majoritatea din gama lor de pret. Ca sa integrezi un subwoofer intr-un sistem audio de calitate ai nevoie de un buget foarte mare si de amplificare si pozitionare corecta (lucruri care sunt mai grele decat par). Daca nu spui in ce combinatie ai de gand sa-l folosesti nu scoti nimic relevant de la noi.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

De fapt am 2 boxe si un sobwoofer luate la pachet si mi s-a stricat sobwooferul si vreau sal schimb e pasiv nu am nevoie de stati nu te pricepi la boxe nu-i asa?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Nu, sunt absolut paralel cu domeniul audio. Am totusi o intrebare pentru tine: cum faceai sistemul sa cante daca subwoofer-ul era pasiv si nu ai statie?

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

In cazul meu nu e pasiv daca era pasiv aveam nevoie de statie cea ce este foare costisitor avand in vedere ca o stati bunicica e 300 de lei

| umbra09 explică (pentru umbra09):

Fara statie nu e prea bine si e greu sa-l faci ai nevoie de adaptoare si minuni si ceva va ceda cu timpul sobwooferul sau unitatea

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Ai vazut ce ai scris in primul raspuns pentru mine? Sau poate am inteles eu gresit din cauza lipsei semnelor de punctuatie. In orice caz, un subwoofer nu se tranteste intre doua boxe pur si simplu (lipsesc detaliile despre sistemul tau). Doar daca vrei doar bubuiala fara rost, iar calitatea audio te intereseaza mai putin sau chiar deloc.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Calitatea audio nu ma prea intereseaza de oarece nu sunt genul sa dau satelitii la maxim nu-mi place asa vreau mai multa bubuiala cum zici tu happy boxele se aud de stul de clar si tare

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

In regula, atunci nu te pot ajuta. Sigur vei gasi pe cineva pe aici care a testat subwoofere din gama asta de pret si i-a placut cum suna. Din curiozitate, care sunt boxele tale?

| umbra09 explică (pentru umbra09):

Modelul vechi le am de 4 5 anihappy

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

Nu vreau sa intru in detalii, dar cand faci achizitia sa ai grija la impedanta.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Adica ce inseamna asta happy nici eu nu ma pricep asa de bine la boxe laughing

| umbra09 explică (pentru umbra09):

Impedienta =?

| Utilizator1234 a răspuns (pentru umbra09):

N-o sa ma apuc sa fac teorie. Dar sa te uiti pe site-ul producatorului ce impedanta au satelitii, iar cutia ce-o vei cumpara sa aiba amplificarea pe aceeasi impedanta (de preferat), sau mai mare. Mai mult decat atat, amplificarea de pe viitorul subwoofer s-ar putea sa aiba putere mai mare pe iesire si impedanta destul de mica, ceea ce inseamna ca satelitii vor distorsiona destul de mult (nu ca nu distorsionau si inainte la volum mai mare, nu stiu cum ai ajuns tu la concluzia ca se aud clar). Dar mai departe, e treaba ta ce cumperi si cum asculti. Eu doar ti-am expus riscurile.

| umbra09 explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc mult pentru ajtor si pentru timpul pierdut ma voi informa de impedanta inca o data multtumesc mult

| dantomescu78 a răspuns:

Salut,

Judecand dupa parerile celor care l-au cumparat deja, as zice ca mai bun este aceasta: http://bit.ly/1dZ3KVC