| UNEXPERTINCEPATOR a întrebat:

Buna,care este primul telefon inventat pe acest pamant. FUNDA

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel cu semnale morse, cu cod morse.

| Gabi1123 a răspuns:

Hei,uite am gasit niste informati care sunt destul de utile:
In anul 1973 a fost construit primul telefon mobil, inventatorul fiind inginerul Martin Cooper de la compania Motorola. Primul telefon mobil din lume a primit denumirea de DynaTac, telefon ce cantarea aproximativ 1.14 kg si dimensiunile acestuia erau destul de mari in comparatie cu telefoanele din ziua de asta.
Sper sa te ajute happy

| Rax a răspuns (pentru Gabi1123):

Buna,intrebarea e care a fost primul telefon inventat, telefonul mobil nu a fost primul.winking