| tteo91 a întrebat:

care-mi zice daca se potrivesc astea doua componente http://www.emag.ro/......E7N8TBBBM/ si http://www.emag.ro/......E2F3NBBBM/ ( placa de baza o am deja, doar procesorul vreau sa-l schimb ). stii de ce intreb,,,, ca acolo am vazut, ca la placa de baza, la specificatii zice ca "Intel 22nm CPU Ready
Realizat pentru a fi compatibil cu a treia generatie a procesoarelor Intel Core i7/ i5 / i3 / Pentium / Celeron ce au socket 1155. " si eu nu prea stiu ce e aia, " 22 nm " acum am un procesor de " 32nm" dar cu socket 1155, procesoru ce-l am acum pe placa aia de baza de mai sus, e " Intel Celeron Dual Core G530". deci se potriveste sa scot procesoru asta Intel de pe placa si sa il pun pe ala din poza, chiar daca Proces de fabricatie e 32nm asta al meu si alalalt e 22? mersi.( si as prefera sa-mi raspunda doar cei ce cunosc daca se poate ).

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, sunt compatiible. Trebuie sa dai update la bios inainte sa pui noul procesor.
2. daca tot dai banii, ia macar un i3, sau mai ai rabdare cu cel actual, ca nu e mare diferenta intre ele incat sa merite schimbarea. http://bit.ly/1iIgBBA

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Pai nu stai ma ca nu am eu atatia bani sa dau pe un procesor. pe asta de acum vreau sa-l schimb ca tot creste temperatura, adica lucreaza prea sus, trece pe rosu, nu stiu cum sa-i zic, si chiar daca nu fac mai nimic, decat chestii simple, umblu pe net, sau deschid mai multe pagini, ferestre etc, dar nu se stinge, doar ca lucreaza pe la 70-80%, si am schimbat si pasta aia dar tot degeaba si na am ajuns la concluzia ca procesorul ar fi problema. zi-mi tu un procesor asa, in banii astia, daca zici ca nu e mare diferenta intre ele.

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

In banii astia nu ai alte variante. Ideea era ca daca tot vrei sa iei ceva, sa fie ceva cu diferente mai mari de performanta...

| tteo91 explică (pentru sltlp):

Pai bine nha are ceva daca lucreaza din cand in cand cu 100%?

| sltlp a răspuns (pentru tteo91):

Nu are nimic.

| alinaalin955 a răspuns:

Se potriveste.Conteaza doar socket-ul.

| bineproportionat a răspuns:

Salut, se potrivesc componentele si sa stii ca procesorul e ok! http://bit.ly/PanK39