| eduardandrei5 a întrebat:

Care tastatura este mai buna? Marvo k 650 sau marvo k400?

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Trebuie multa atentie la tastaturile Marvo.
Am luat (o teapa) o tastatura marvo "luminata" nici nu mai tin minte modelul, dar arata la fel ca astea 2 si pretul la fel de la Altex. Ambalajul era frumos, pretul la fel, asa ca am cumparat-o chiar din magazin.
Dupa ce am pornit tastatura "luminata" am avut "placuta surpriza" sa observ ca nu se vad literele decat pe jumatate, deci sa nu intelegea ce litera e, deci mult mai rau decat la o tastatura neluminata. Daca ma uitam perpendicular pe taste sau chiar putin mai mult decat perpendicular, aproape ca se vedeau literele, dar cum sa stau deasupra tastaturii, deasupra fiecarei litere in parte ca sa vad literele si daca ma misc putin sa nu mai vad literele?
Dupa aceea am zis ca asta e, daca iluminarea nu e buna nu e teapa totala, hai sa o folosesc fara iluminare. Am oprit iluminarea si din nou "surpriza". Literele abia se zareau, fiind de fapt niste taste transparente, vopsite cu negru si acolo unde e litera e spatiu nevopsit de forma literei asa incat literele din nou nu se vedeau aproape deloc.
In concluzie, marvo face cele mai proaste tastaturi, nu am putut folosi acea tastatura nici luminata, nici neiluminata. Se vede de zeci de ori mai bine o tastatura normala neiluminata decat o tastatura marvo. Pe acea tastatura marvo nu vedeam literele nici cu lumina, buna nici cu lumina slaba, nici luminata, nici neiluminata. Solutia ar fi fost sa ii scriu eu literele din nou sau sa lipesc niste litere pe taste, asa ca am renuntat sa mai folosesc acea tastatura si nu recomand nimanui sa cumpere asa ceva.
Deci, trebuie atentie la tastaturi, sa se vada literele bine atat luminat cat si neiluminat si din toate unghiurile. Nu mi-am imaginat ca poate exista o tastatura atat de proasta cum e marvo si in plus sunt tastaturi neiluminate mult mai ieftine si mai bune, cu multe taste functionale si care se vad foarte bine chiar si cand lumina in camera e mai slaba.

Tastaturile marvo stau prost si la capitolul taste functionale. Intr-un cuvant sunt foarte prost facute. E bun numai ambalajul si pot fi folosite doar ca decor.

Acum am o tastatura fara fir Microsoft wireless Keyboard 2000 care merge fara probleme.

| EMKing a răspuns:

Mavro K 650, parerea mea