| anonim0006 a întrebat:

Ce parte a sistemului se ocupa cu transferul datelor de pe o partitie pe alta? Ce rol are Rack-ul extern?(am gasit componenta la eMAG).Dau funda pentru un raspuns complet!

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Administratorul de date din Windows care raspunde de pozitia, contorizarea, transferul, crearea si stergerea de fisiere este Windows Explorer. Rack-ul estern, este o componenta periferica prin care poti atasa un dispozitiv de stocare in masa externa la calculator. Cele mai vechi permiteau atasarea de dispozitive optice (CD, DVD), Floppy si HDD. Cele mai noi sunt de regula pentru HDD. Se prefeta HDD de Laptop din cauza dimensiunilor mici iar comunicarea se face prin USB si nu prin COM1 sau LPT ca le cele mai vechi. Daca doresti sa cumperi unul, pentru usurinta in utilizare cumpara unul care se alimenteaza direct din USP fara sa amiba nevoie de un alimentator. E un pic mai scump.