| Lioana a întrebat:

Am un HDD extern cu 2 partitii. O partitie apare ca are 488 GB si ca mai am 37 GB liberi. Datele mele de pe partitie ocupa in total 176 GB. Unde sunt atunci cei 275 GB lipsa?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, hard disk-ul tau are capacitate mai mare de 512Gb, iar calculatorul este setat sa functioneze cu BIOS standard (adica pana la 512Gb).
O alta posibilitate este ca, cele doua partitii au fost facute pe alt calculator (sau in regim de partitionare necorespunzator calculatorului tau actual).

| Lioana explică (pentru Bula):

Pai e HDD extern. Conteaza ce calculator a facut partitiile? Cealalta partitie a lui arata corect cat spatiu e liber, doar asta arata gresit.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Evident.
Coteaza mult ce partitie "intelege" calculatorul.

| Lioana explică (pentru Bula):

Mie nu mi se pare normal. Prea multi GB pierduti.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Ce capacitate are hard disk-ul extern?

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Verifica în "Disk Management" sa nu existe spațiu nepartitionat, sau poate o partiție ascunsa.

| Lioana explică (pentru Bula):

1 TB

| Lioana explică (pentru NLS):

Nu exista spatiu nepartitionat. Windowsul arata dimensiunea partitiei si da cu minus la socoteala.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Eu tocmai din acest motiv folosesc doar hdd-uri externe de 0.5Tb.

| NLS a răspuns (pentru Lioana):

Daca ai verificat in Disk Manager si nu exista o partitie numita "Unpartitioned Space", adica spatiu (inca) nealocat unei partitii,
atunci singura explicatie ar fi existenta unor fisiere sau foldere ascunse.
Continutul acestor foldere ascunse poate varia:
pot fi foldere create de cineva, cu diverse fisiere,
sau pot fi foldere de backup create automat de Windows, pentru System Restore, daca cineva a indicat acel HDD drept cale pentru salvat acele foldere.

Insa daca acestea sunt ascunse in Windows, se pot vedea in mod DOS.
(nu e foarte corect spus DOS, fiindca nu mai exista de la Windows Millenium incoace nici o legatura cu DOS-ul, ceea ce vedem in CMD sau mai nou in PowerShell este emulat ).

Intra in CMD (sau in PowerShell, e aproximativ acelasi lucru, doar o alta interfata),
tasteaza: CD X:\

! in loc de X pui litera acelui HDD, asa cum apare recunoscut in Windows.

Apoi va aparea acea litera, urmata de :\>:
X:\>
Tastezi: dir /s /b /o:gn
si apesi ENTER

Va aparea structura completa de fisiere de pe acea partitie.

(((Comanda care se ocupa de asta este DIR

/s se ocupa de afisarea intregii structuri, deci si a subfolderelor

/b se ocupa de formatare, elimina unele chestii neimportante

/O iti sorteaza ordinea de aparitie... dupa cum stabileste parametrul :gn

:gn iti arata intai toate folderele, in ordine alfabetica, apoi toate fisierele de pe radacina partitiei, cat si cele din toate folderele de pe partitie)))

PS: Daca datele sunt cumva ascunse cu vreun program special (extrem de putin probabil), s-ar putea sa nu fie afisate nici in CMD.
Insa sansele sa fie vorba de asa ceva sunt mai mici de 1/1.000.000.

PS2: Bula bate campii cu gratie despre limitarea la 512GB.
In cazul lui poate fi valabil, daca are calculator mai vechi de 2003.
Pentru orice altceva mai nou de atat, limitarea de care aminteste el nu mai exista.
Prin 2010 exista pentru toate placile de baza pe paginile oficiale un driver care elimina limitarea de 2TB (deci nu de 512GB, aceea e mult mai antica).
Trebuia instalat manual.

Iar incepand cu 2015, nu mai trebuie facut nimic, orice BIOS contine deja suportul necesar.
Chiar si BIOS-urile clasice, atat cat au mai aparut.
De UEFI (inlocuitorul BIOS-ului) nu mai vorbesc.
Nu gasim noi HDD-uri atat de mari pe cat ar suporta Windowsul. Eu am HDD de 16TB si nu exista absolut nici o problema.
Ce e drept, pe Windows 7 nu am testat, dar ma foarte indoiesc sa nu vada partitii de 20 TB.