| AlexandraN21 a întrebat:

Buna! Cei care aveti abonament la Vodafone cum ati facut ca sa treceti de la abonament la cartela?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am sunat la ei si le-am spus ca, potrivit legii in 30 zile, vreau sa raman PrePay cu acel numar. Apoi m-am saturat si de plata cartelelor scumpe si am trecut la DIGI. Ieftin si bun. Nu au dreptul sa-ti ia numarul (cum spun unii).
Redau: "Atunci când utilizatorii solicita trecerea de la abonament la cartela preplatita, la același furnizor de telefonie, trebuie sa aiba în vedere ca acest aspect ține de politica comerciala a fiecarui furnizor. Prin urmare, este la latitudinea furnizorilor daca și în ce condiții accepta astfel de solicitari din partea utilizatorilor, aceasta situație nefiind reglementata de legislația din domeniul comunicațiilor electronice. Daca furnizorul refuza o astfel de cerere, iar utilizatorii nu sunt interesați în mod special de serviciile acestuia, ci doar sa-și pastreze numarul de telefon și, totodata, sa beneficieze de servicii preplatite, aceștia au posibilitatea sa-și porteze numarul de telefon".
ANCOM este cel care da acest raspuns, aici: https://www.ancom.ro/......fonie_6396

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Reziliezi contractul si treci pe cartelă. Clar.

Răspuns utilizator avertizat