| Gεσяgιαηαα a întrebat:

Chiar astazi mi-am cumparat un Laptop Lenovo G580.
Si vreau sa instalez Windows 7 32 biti. Acelasi Windows l-am pus si pe pc si merge.
Il aprind si apas Enter de mai multe ori sau F12. Ma pune sa aleg intre mai multe lucruri : Ceva cu Ld, Sata si Networrk. Am ales SATA. Tot nu merge.
Ce as putea face?

10 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vezi ca sint procesoare care ruleaza doar pe 64 de biti ceeace inseamna ca nu vei putea instala un wind pe 32 de biti. Apoi cum instalezitu un wind? Trebuie sa intri in bios acolo mergi la boot si alegi sabootezedupa dvd-rom si pui cd-ul in dvd-rom dupa care iesi cu salvare din bios cu tasta F10 si atunci va pleca wind de pe CD si in continuare cred ca te pricepi.Trebuie imediat ce iti apare mesajul sa apesi orice tasta sa booteze dupa dvd sa apesi pe enter sau orice tasta, ca denu intra iar in wind cel ai instalat in calc.Si apoi urmezi instructiunile. Dacanu te pricepi cauta prin raspunsurilemele ca ammai scris cuiva asa pas cu pas cum se face.Bafta

| Azµre a răspuns:

De acolo alegi LT-DVD-rom sau cum apare ca să booteze de pe cd.

| ClaudiuBrasov a răspuns:

Eu am 580 dar e o varianta mai ciudata din Japonia si pana acum 1 luna am avut windows 7 pe 32biti, deci laptopul accepta 32Biti. Dar vezi ca nu e bine pe 32, de aia mi-am pus eu pe 64, nu-mi ducea procesorul la capacitatea lui normala, nu stiu ce procesor ai tu dar eu am un i7.

| relian a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

Si tu cum de ai putut instala wind pe 32 daca procesorul ruleaza pe64 biti? Si eu am un i7 dar cind am pus discul cu wind pe 32 mi-a dat mesaj cawind nu este bun si sa pun un wind pe 64 de biti.Hai chestia asta sa zic tine de calculatordebiso cum este setata, facut, dar nu stiu cum de ti-a dat tie voie sa instalezi.Eu stiu ca i7 ruleaza pe 64 debiti.Bine daca imi spui modelul exact alprocesorului pot sa verific.Dar in cazulmeu spune clar procesorul ruleaza doar pe 64 biti.Eu am generatia a 3a de i7, tu ce ai? Asa ca idee pentru ca dupa cum am spus pemine nu ma lasa sa pun pe 32 desi stiamsigur ca no sa ma lase dar am incercat savad ce spune calculatorul.

| KodrutZ a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

In ce film ai vazut tu aiureala asta? Problema e ca nu iti recunoaste mai mult de 3 GB de ram pe 32 de bitzi, nu ca "nu duce procesorul la capacitatea lui normala", lol.
@PhooThay: Orice procesor pe 64 de biti accepta orice sistem de operare pe 32 de biti. Invers nu e valabil, desigur.

| ClaudiuBrasov a răspuns (pentru KodrutZ):

Vad ca te pricepi. Eu am avut 4gb ram pe ala de 32 si ii recunostea. Era de 32biti si merge bine laptop-ul, acum cand e pe 64 merge foarte bine. Ramai la pentium-ul tau.

| KodrutZ a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

Nu am avut niciodata Pentium, desi era sa am un Pentium 4 la un moment dat. Acum se intimpla sa am i3 pe desktop si un RM-74 pe laptop, daca tot esti curios.
Daca aveai video cu memorie dedicata, iti recunostea toti cei 4, de obicei se intimpla sa vada 3, 5 sau chiar 3, in functie de cit se aloca placii video. Vina mea, nu am fost suficient de explicit. E posibil ca unele aplicatii sa se miste mai bine pe 64 de biti, dar sa spui ca e o diferenta de la bine la foarte bine, e un pic exagerat. Poate ne dai si noua niste rezultate concrete de teste, ca sint de-a dreptul intrigat...

| ClaudiuBrasov a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu spun ce vad acum ca duce mult mai bine laptopul la aplicatii, cum se incarca etc. Nu am de ce sa mint. Am placa video integrata, asa ca din nou ai dat fail cu ramii tai si m-ai lamurit cat de mult te pricepi la calculatoare.

| KodrutZ a răspuns (pentru ClaudiuBrasov):

Daca e integrata, ia zi cum de iti vede tie IN WINDOWS 4 GB din 4 si mai aloca si placii video? Citeste inca o data ce am scris in postul anterior, nu am dat fail la nimic. Cum se incarca samd e si placebo, te asteptai la asta, iti doreai asta, te-ai autosugestionat ca o sa fie mai bine si pare mai bine. Poate chiar e mai bine, dar pina nu ai niste rezultate concrete, e doar ceva relativ.

| PhooThay a răspuns:

Sunt curios daca laptopul accepta sistemul de operare pe 32 de biti. daca il accepta, atunci trebuie activat din bios cevawinking zi-mi ce windows a avut instalat si cat de mare e placa video (pe cati biti, si cati MB )