| AleDia a întrebat:

Cum se face acel efect din filme cand sunt de exemplu doua persoane una mai aproape si una mai departe de camera si face ca persoane din spate sa se vada in ceata (neclara) si cea din fata sa se vada clara sau cea din spate sa fie clara si cea din fata sa fie neclara? Si cum se numeste acel efect?

2 răspunsuri:
| Laaaaaariiiiiiiii a răspuns:

Sunt efecte profesioniste, n-ai cum sa le reproduci.

| Thetysianul a răspuns:

Nu e un efect.Ei au camere cu obiectiv.http://www.google.ro/......tp?/imgres
Desigur,ei nu folosesc camere de genul ăla, ci altele mult mai bune, dar ideea e că funcţionează pe acelaşi principiu şi anume focalizarea dorită.Pur şi simplu alegi la ce distanţă să vadă clar aparatul.