| Miu_Stefan_1999 a întrebat:

Daca imi reincarc Windows o sa imi dispara toate datele?(Facebook, Youtube, etc...) Funda

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca iti reincarci Windows (= repornesti calculatorul) atunci datele tale de orice fel nu patesc nimicwinking

Daca insa iti reinstalezi Windows, in functie de (ne)pricepere, da, poti sa obtii ca rezultat final un calculator proaspat, fara nimic din datele anterioare pe el.

Ce este interesant este ca dai exemple ca Facebook si Youtube - aici toate datele sunt pe server-ele companiilor respective (in cloud, daca vrei) asa ca nu vad ce ai pierde. In schimb documentele, pozele, filmele, jocurile si orice altceva se afla pe HDD-ul tau se pot pierde.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ti-ai facut un cont pentru browserul cu care lucrezi se vor pastra. Exemplu eu am Facebook, TPU si alte pagini pe un Google Chrome. Mi-a facut cont de Gmail si de Google si Google +. Automat browserul, dupa instalare si logare imi aduce paginile marcate (Bookmark) cu adresa de e-mail respectiva si parola. Deci ma autentific pe Chrome cu contul meu si cand intru in Facebook el ma logheaza fara sa mai scriu ceva.

| Lioana a răspuns:

Nu le vei pierde. Cele specificate de tine sunt site-uri. Nu sunt pe calculatorul tau ci pe internet.
Ceea ce vei pierde in cazul reinstalarii de windows sunt fisierele de pe partitia C: sau unde instalezi tu windowsul. PC-ul poate avea mai multe partitii.

| ziftode a răspuns:

Ce intelegi prin reincarc?

reinstall o sa pierzi toate configurarile (conturi, parole, etc.) daca nu vrei asta ai solutii alternative cum ar fi portable apps pe care le pui pe o alta partitie decat windows-ul, sau comdo dragon instalat in portable mode, etc.

in rest, cu toate ca windows-ul se recomanda sa fie reinstalat cu formatare (pierderea a tot ce e pe partitia windows), totusi...

SPRE DEOSEBIRE DE CE AU SPUS CEILALTI

exista o alta solutie si anume "refresh", practic instalezi windows 10 peste windows 10 care v-a duce la rescrierea tuturor fisierelor windows-ului
totusi, nu recomand solutia asta, 2. totusi se pierd unele date, unele setari si unele programe nu vor mai merge 1. ai o probabilitate destul de semnificativa sa nu mearga cum trebuie, eu nu am incercat niciodata pentru ca nu am incredere, insa cica windows 10 s-ar comporta bine fata de restul de pana acum

| Samariteanul a răspuns:

Normal ca da

| alexwahl a răspuns:

Ceau! Pe Youtube gasesti tutoriale despre tema asta. Iti pui toate datele in partitia D, iar partitia C poate fi formatata pentru instalarea windowsului. Asa nu iti vei pierde datele. Pe Youtube e mai usor de inteles.

| Lucian2473 a răspuns:

Daca exista doua partitii in sistem, muti pozele si ce mai vrei sa salvezi, in partia secundara. De obicei acea partitie este numita Local disk D.

Reinstalarea de WIndows se va face in partitia locak disk C, care va trebui formatata. Prin formatare se intelege stergerea a absolut tot ce exista in acea partitie, in cazul nostru C.

Conturie de Facebook si Youtube, nu se vor sterge. Pentru ca ale sunt facute in serverul Google si nu la tine in calculator. Deci dupa ce ai reinstalat Windows-ul, poti oricand intra pe Google si cauti Facebook. Te vei conecta la fel cum te-ai conectat si pana acum. la fel si pe Youtube, conectandu-te cu adresa de gmail si parola.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Daca iti reinstalezi windowsul o sa pierzi toate datele stocate ( adica tot ) dar poti opta pentru un update si o sa iti ramana datele in calculator. Parerea mea este sa il reinstalezi... macar o data la doi ani. Daca nu iti reinstalezi windowsul periodic o sa iti mearga greu calculatorul.