| catalinman12 a întrebat:

Buna, daca imi schimb placa termala la procesorul unui desktop pre build, acesta isi va pierde garantia sau pot sa o schimb acasa stiind ca nu o pierd?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti sa o schimbi si pe stradă, tot pierzi garantia.

| NLS a răspuns:

Pasta termica?!?

Daca ai sigiliu pe unitate, da, pierzi garantia.
Dar daca e in garantie, nu ar trebui sa fie nevoie de inlocuirea pastei.
Pentru ca una de calitate are o durata de aprox 4 ani, si desktopurile nu au piese inghesuite. (in laptop ar trebui schimbata ceva mai des).
Ce temperatura are procesorul in idle (fara programe mari care ruleaza)
si despre ce procesor e vorba?

Daca are temperaturi prea mari, de vina poate fi coolerul, asa ca ar fi util sa ne spui si ce cooler are montat pe el.
Cel stock?

| ReddY25 a răspuns:

Din păcate, da