| Yxha12 a întrebat:

Buna! Daca mai am aproximativ 3GB liberi pe laptop se poate intampla sa nu mai mearga? Si daca dau update la windows imi trebuie memorie? Mersi!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

3GB liberi din RAM sau din memoria de stocare? (HDD/SSD).

Pentru a efectua o actualizare a Windowsului iti trebuie si una si alta libere, insa in special stocare.
Da, daca ai doar 3GB liberi pe disk (fie ca e HDD, fie ca e SSD) Windowsul se va misca foarte greu.
Cu exceptia cazului in care ai anticul Windows XP, el zice "saru-mana" daca ii lasi 1GB liber.
Windows 7 are nevoie macar de 6-7GB liberi, preferabil de la 10-15 in sus, iar Windows 10 chiar de mai mult.
In concluzie, ce windows ai?
Pentru a vedea cat ai ocupat si cat ai liber, poti da click dreapta pe bara de jos (taskbar), alegi Task Manager, si dai click pe Tab-ul "Performance".

O sa gasesti in stanga MEMORY (acesta e RAM-ul) si Disk (0, eventual si un Disk 1, etc).
Daca ai mai mult de un Disk 0, poti muta lucruri importante de pastrat, de pe C:\ (partitia cu Windowsul) pe D:\.

3 răspunsuri:
| RaduRobertRO a răspuns:

3GB liberi pe laptop e putin, nu cred ca poti instala Wndows, o sa te avertizeze daca nu ai spatiu, un update insa poate merge.

| Yxha12 explică (pentru RaduRobertRO):

Pai si daca dau update si nu am memorie se intampla ceva? Nu ma prea pricep (:

| RaduRobertRO a răspuns (pentru Yxha12):

Nu face update... atat.