| SmIlEy_4608 a întrebat:

de aproximativ 1 luna placa video nu stiu ce are dar cand joc unele jocuri de exemplu : metin2, combat arms etc. imi merg cam 5 min apoi imaginea din joc se strica(apar multe culori si linii). Dau restart si exact cand se deschide pc imi arata niste puncte ciudate (inainte sa intre in windows). Problema s-a rezolvat singura ( au disparut punctele acelea dupa cateva zile) si am jucam fifa si nu era nici o problema ( fifa 08 si 07) dar cand am jucam metin 5 min sau alte jocuri imi aparea din nou aceias problema. Eu am windows xp si cand imi apar punctele alea nu imi merge sa instalez windows 7 dar cand punctele dispar merge sa fie instalat! Acum mi-au aparut din nou punctele cand am zis sa joc metin2 ca poate nu mai exista acea problema!
Nvidia- 8500GT, 256m/128bit

14 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Acele linii si culori se numesc artefacte si reprezinta un semn ca placa video este pe duca. la mine apareau aceste arteface cand faceam overclock la placa video si depaseam o anumita frecventa. Chiar daca nu ai facut OC, scade frecventele placii video cu cativa MHz, pentru asta folosesti programul MSI Afterburner sau EVGA Precision.(nu conteaza daca placa ta nu e de la MSI sau EVGA)

| SmIlEy_4608 explică (pentru Zangetsu):

Si cu aceste programe ce trebuie sa fac?

| Zangetsu a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

O sa-ti apara o imagine de genul asta si sa muti butoanele alea putin spre MIN.
http://www.centrale3d.com/......6.0_01.jpg

| SmIlEy_4608 explică (pentru Zangetsu):

Care e programul la care ai facut poza? Mie nu imi merge nici un program, nu am nVIDIA instalat deoarece nu se instaleaza cand se deregleaza placa doar cand revine la normal

| SmIlEy_4608 explică (pentru SmIlEy_4608):

La EVGA ca sa downloadez imi trebuie manufactura si GPU, ce trebuie sa pun?

| SmIlEy_4608 explică (pentru SmIlEy_4608):

laughing No supported hardware detected!

| denymar a răspuns:

Cere ajutorul unui domn din magazinul de unde ti-ai luat placa video...

| SmIlEy_4608 explică (pentru denymar):

... Nu mai exista magazinul ala. Si nu mai vreau raspunsuri in care sa ma trimiteti la altii tongue

| denymar a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

:d

| denymar a răspuns (pentru denymar):

Sau poate placa video nu suporta acel joc...nu e placa potrivita...

| SmIlEy_4608 explică (pentru denymar):

laughing Daca nu te pricepi nu vorbi, eu am mentionat mai sus ca mergea inainte...

| denymar a răspuns (pentru SmIlEy_4608):

Nici nu mai is atenta ca sunt la lucru...

| catalinutzzul a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat acelasi lucru dar la cs in fine trebuie doar sa ai cd de la placa video sau sa cauti pe net instalarea draivarului trebuie sa instalezi draivarul si problema dispare sper ca te-am ajutathappy

| sckofi a răspuns:

Cred ca ar trebui sa vezi ce cerinte au aceste jocuri fata de placa video, s-ar putea sa nu suporte.Fii atent la pixel Shader.