| ioanaccc a întrebat:

De cateva zile laptopul mi se misca foarte foarte greu, de abia daca pot intra pe google, si se blocheaza din 5 in 5 minute. De ce? Inainte merge foarte ok... am windows 7. Ce pot face ca sa se miste la fel de bine ca inainte? Ajutooooor, funda!

10 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

CTRL+ALT+DEL/Manager activitati/Procese.
Acolo te uiti cine iti mananca cele mai multe resurse, poate sa fie antivirusul sau poate google pe care intri tu, mai defragmenteaza hdd-ul din cand in cand daca nu e setat sa o faca el la o anumita ora din zi.
Succes!

| PяInCєSs a răspuns:

Buna, si eu pateam asa. Problema mea era ca trebuia sters praful din laptop, dupa ce l-am sters imi merge foarte bine. Poate sa mai fie din cauza programelor instalate. Cel mai bine este sa iti reinstalezi windowsul iar daca nu merge pune pe cineva sa iti desfaca laptopul si sa ii stergi motorasul de praf. Bafta.

| Niiiicu a răspuns:

Trebuie sa pui windowsul din nouhappy

Răspuns utilizator avertizat
| Tagaso a răspuns:

Descarci Cclener, Advaced System Care, Malwarebytes

| Gyganzie a răspuns:

Uite niste pasi:
1. Intri in Start( Stanga Jos Este butonul rotubd cu cele 4 culori) si dai clic pe el o sa-ti apara spatiul alb iar acolo o sa scrii run si o sa dai enter de la tastatura dupa aia o sa-ti apara o fereastra mica alba cu un loc de scris iar tu o sa scrii %temp% EXACT ASA cum vezi ptca daca gresesti o sa repeti operatiunea, dupa ce ai scris %temp% dai enter de la tastatura si o sa-ti apara o fereastra cu niste fisiere multe si tu o sa le stergi pe toate, nu o sa tise intample nimic, nu o sa tisestearga nimic, tu stergi fisierele alea multe si o sa le sterhi si dein cosul de gunoi, astea sunt unfel de istoric a aeea ce ai copiat pana acum.
2Tot in Start pe locasul alb o sa scrii Disk Defragmenter si o sa-ti apara acolo sus Disk Defragmenter si dai clic pe el O sa tise deschid si dai defragment Disk, astepti cat dureaza 1 intra 30 Min si 3 ore si o sa observi Diferenta, cand defragmentezi cu disk defragmenter nu mai apasa pe nimic.

| Teo1993 a răspuns:

Poate trebuie sa reinstalezi windows-ul sau e virusat.

| ioanaccc explică (pentru Teo1993):

Si cum reinstalez window-sul? Trebuie sa bag altul?

| Teo1993 a răspuns (pentru ioanaccc):

Intri pe my computer si prima bara de sus scrie asa Unistal/Change, apesi acolo si iti arata lista tuturor programelor pe care le ai.Cauti window-sul si apesi Unistal.astepti putin(mai bine pune pozele tale, jocuri si ce vrei sa pastrezi pe un stick pentru ca tot se va sterge)apoi dupa ce l-ai dezinstalat intri pe net si cauti windows 7 sau 8 si il dowladezi....asta e o varianta, poti sa chemi pe cineva care se pricepe care lucreaza la pc-uri si o va face el(la mine asa am facut si mi-a luat 10 lei)daca ti-am fost de ajutor pune te rog funda...Multumesc!

| Tagaso a răspuns (pentru Teo1993):

Windows nu se poate dezinstala ca orice alt programwinking