| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a întrebat:

De ce nu citeste dvd-rw de la pc cd/dvd-urile?
Am windows 7 enterprise sp1 si nu mi le citeste. De la ce vine problema asta, ca am vazut multi care au patit-o.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Instalează în paralel cu Windows-ul tău, sistemul de operare Kiwi Ubuntu Linux în limba română sau sistemul de operare Ubuntu Linux în limba română și vezi dacă cu acest al doilea sistem de operare citește cd/ dvd-urile!
Dacă nici cu al doilea sistem de operare, nu îți citește cd/ dvd-urile înseamnă că ai unitatea optică defectă!

| MMihai a răspuns:

Dacă îți citește cu alt sistem de operare dvd-urile și ai sistemul de operare Windows cu licență atunci ai hardul virusat!
Salvezi ce merită să fie salvat pe niște Dvd-uri, pe care scrii Dvd-uri cu viruși!
Instalezi linux-ul pe tot hardul, deci nu în paralel cu Windows-ul, și în felul acesta distrugi orișice virus, dar și orișice informație care era pe hard.
Instalarea lui Linux o faci legat la net!
După asta reinstalezi Windows-ul și softurile lui și apoi reinstalezi în paralel cu Windows-ul și softurile lui un al doilea sistem de operare Kiwi Ubuntu Linux în limba română sau sistemul de operare Ubuntu Linux în limba română, și navighezi pe net mai mult din Linux, de preferință numai din linux.
Eu am renunțat la Windows și folosesc acum fie Kiwi, fie Ubuntu.
În acest moment am pe hard Ubuntu versiunea 11.04, că nu mi-a plăcut versiunea 11.10

| MMihai a răspuns:

Dvd-urile cu viruși sunt o mică bombă cu explozie întârziată!
Se poate recupera informația de pe ele, cu un calculator cu un antivirus foarte bun, știind că sunt dvd-uri care pot să fie pline de viruși.
Este mai mult de scris aici.