| Snicker a întrebat:

Buna,
De fiecare data cand bate vantul, ploua sau ninge afara antena de la tv (dolce), pierde semnalul.
de exemplu asta seara a inceput sa ninga si s-a adunat zapada pe chestia aia afara si am dat zapada dar degeaba, tot nu avea semnal.
I-am sunat si pe cei de la Dolce sa vina sa rezolve problema, au rezolvat-o dar dupa un timp, cand s-a stricat vremea, iar a pierdut semnalul.
Din ce cauza nu merge si ce i-as putea face?

Multumec mult.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

S-ar putea ca suportul sa fie instabil. O deviere de numai cativa mm face posibila pierderea semnalului. Zapada intr-adevar e o cauza dar daca ai indepartat-o cu grija ar trebui sa fie in regula. Pentru a avea o stabilitate mai mare se recomanda o antena cu diametrul mai mare.

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Poti sa-ti verifici semnalul intrand pe rubrica Optiuni, dai in jos pana la : Selectati-va semnalul, pui Ok, apoi bagi codul ( 0000) apesi iarasi Ok, si o sa-ti apara USER si Hellas. Apesi iarasi Ok pe unul dintre ei si o sa-ti apara doua grile pe care scrie : Putere semnal si Calitate semnal. Acestea trebuie sa fie cat mai aproape de nivelul 100 ideal. Merge si de la 80 in sus.
Succes!

| laptopnews a răspuns:

Pai ia incearca sa invelesti dispozitivul de receptie intr-o punga de celofan, ma refer la chestia din mijlocul antenei. O pungulita transparenta de celofan...Ma gandesc ca poate va fi mai ok.

| unicka a răspuns:

Ghid de instalare

1. Cum instalez al doilea/al treilea/al patrulea STB cumpărat din magazin?
* se conectează un capăt al cablului coaxial la ieşire a LOOP OUŢ a primului STB;
* cel de-al doilea capăt al cablului coaxial se conectează în spatele STB-ului în mufa LNB IN;
* se conectează STB-ul cu televizorul cu ajutorul cablului EUROSCART, în spatele STB-ului în mufa TV (cea de sus), iar în spatele televizorului la intrarea SCART;
* se pornesc televizorul şi STB-ul şi se urmează paşii de instalare;
* limbaj "On-Screen - unde selectăm limba română, după care apăsăm tasta OK de pe telecomanda Dolce;
* La apariţia mesajului "Sunteţi sigur?" pe ecranul TV - selectăm Da, Română cu tastele direcţionale (sus-jos), după care apăsăm tasta OK;
* lista de verificare configurare - verificaţi decodorul să fie legat la antena satelit şi cardul să fie introdus în receptor, după care apăsaţi tasta OK;
* Din submeniul "selectaţi-vă semnalul"- ne poziţionăm cu tastele direcţionale (sus-jos) pe HELLAS SAT EP 3, apăsăm tasta OK, verificăm puterea şi calitatea semnalului să fie peste 80% după care apăsăm tasta OK;
* după ce apăsaţi tasta OK, decodorul îşi va descărca noul software de pe satelitul HELLAS SAT 2;
* după descărcarea noului software de pe satelit este necesar să apelaţi departamentul relaţii clienţi la numărul de telefon gratuit 0800. 836. 523 (08008 DOLCE) pentru activarea serviciului ( sunt necesare seria cartelei şi seria receptorului Dolce);
2. Cum instalez un al doilea televizor la STB?
* se conectează un capăt al cablului coaxial la ieşirea RF OUT din spatele STB-ului
* cel de-al doilea capăt al cablului coaxial se conectează la intrarea RF din spatele televizorului
* cu STB pornit se caută în bandă la al doilea televizor în banda UHF, meniul receptorului canalul implicit de ieşire fiind 24
3. Se poate conecta un DVD la receptorul Dolce?
La instalare se primesc 20 de metri de cablu gratuit.
* se conectează la intrarea EUROSCART (cea de jos) din spatele STB-ului
* se conectează la intrarea EUROSCART a DVD-ului
* pentru a vizualiza meniul DVD-ului pe televizor trebuie trecut receptorul în modul stand-by
4. Cum se selectează un alt transponder?
* se apasă tasta OK de pe telecomanda Dolce
* se merge în meniul de opţiuni apăsând tasta direcţională dreaptă a telecomenzii Dolce
* în meniul opţiuni, mergem la submeniul "Selectaţi-vă semnalul"
* apăsăm tasta OK pentru a activa submeniul, după care introducem codul "0000" (sau codul modificat de dumneavoastră), după care apăsăm OK
* se vor afişa cele 5 transpondere ( Hellas Sat EP 1 – EP 5), urmând să alegem cu ajutorul tastelor direcţionale (sus-jos) transpoderul dorit "
* după selectarea transponderului, apăsăm tasta OK pentru a verifica pe acesta puterea şi calitatea semnalului, după care apăsăm tasta OK.

http://www.lyngsat.com/packages/dolce.html si vezi acolo pe ce frecventa esti cu antena acum.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Asemenea probleme sunt peste tot.

mira
| mira a răspuns:

Da.Asta se intampla cu Dolce.Eu am renuntat la ei la expirarea contractului.

| warwara a răspuns:

Trebuie orientata mai bine, astfel semnal cat mai puternic, cat mai aproape de 100%. Eu am digi si la fel pateam pentru ca nu era orientata antena bine si semnalul era slab happy

| Snicker explică:

Laptopnews, este invelit dar degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi taie fundul unei sticle si pune-l peste LNB happy (chestia aia din mijloc )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu pune sticla pe lnb, nu pune nimic pe parabola, fixeaz-o calumea in suport sa nu se balangane si sa nu aiba joc. pentru coordonate satlex.ro. nu fiti oile care le injur in fiecare zi la munca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci...cum spune cei de mai jos e bine.