| Gentiana a întrebat:

De la un timp nu mai imi merge deloc netul(Explorer si Mozilla). E ceva legat de http ca pagina de pornire, ceva de genul.Merge doar dimineata.Seara cand vreau sa intru, la Mozilla imi zice "Serverul nu a fost gasit" iar la Explorer ceva de genul "internet explorer cannot display the webpage". Ce trebuie sa fac sa nu mai fie http pagina de pornire?

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Nu are nici o legatura cu pagina de pornire. HTTP = Hyper Text Transfer Protocol - nu este o pagina, ci protocolul pe care internetul il foloseste. Toate adresele de internet au http in fata. Mai exista si FTP, care este File Transfer Protocol, pentru transferul de fisiere.
@tyty ai bagat 2 cuvinte si ai scapat, nu? Daca nu ar avea placa de retea, cum ii functioneaza internetul dimineata?
@Dark89 nici tu nu ai fost mai breaz. Daca problema nu este cauzata de calculator, crezi ca va ajuta cu ceva reinstalarea Windows-ului?

@Gentiana sa revenim la problema.
In primul rand te contrazici singura. Citez: "De la un timp nu mai imi merge deloc netul", dar dupa o propozitie, zici "Merge doar dimineata".
Datorita faptului ca nu dai mai multe detalii, iti voi da mai multe posibilitati (si subliniez, posibilitati):
a) ai pe calculator setari active de tipul Parental Control (fie in browser, fie un program separat), prin care este un interval orar in care sa functioneze internetul
b) folosesti pentru a te conecta la internet un router, care are setari de tipul Parental Control, sau pur si simplu seara este scos din priza sau nu functioneaza din alte motive
c) seara nu te conectezi la internet (fie dimineata esti deja conectata de altcineva, fie uiti sa te conectezi seara)
d) este o problema a firmei de unde ai internet
Cam astea ar fi cele mai posibile ipoteze.

2 răspunsuri:
| Dark89 a răspuns:

Instaleaza'ti windows'ul din nou si isi va reveni la normal

| tyty_1709 a răspuns:

Instaleaza-ti o placa de retea