| LeylaLeyla a întrebat:

De obicei la mai toate problemele cu pc-ul reusesc sa le rezolv cu un sorce pe google si multa atentie dar se pare ca de data asta am cautat si am tot cautat pana am dat de tot felul de linkuri care m-au ajutat decat sa-mi incarc pc-ul si sa ajung cu nervii la pamant ( glumesc happy ) sad.
Sper ca ma poate ajuta cineva aici happy am un laptop acer 5230 e pe care avea instalat linux cand l-am cumparat, apoi am instalat vista ultimate si asta am si in prezent pe el si merge ok doar ca avand probleme cu explorer 6 care era instalat pana nu de mult, am schimbat cu explorer 7 si sa zicem ca merge bine cand vrea ( am nevoie de explorer sa vizualizez tv-ul ).
Dar problema mea este alta : cum tot am descarcat tot felul d e programe si mai apoi am sters si asa mai departe, am facut si prostii, webul care este crystal eye incorporat a mers intotdeauna foarte bine iar de aprox. 2 zile nu mai merge, imi spune ca nu este conectat si mai imi spunea ca nu il gaseste in pc crying.
Parerea mea este ca am sters ceva ce ii apartinea si asta este rezultatul crying((.
Va rog ajutati-ma sa-l repar si va mai rog sa fiti cat se poate de expliciti ca sunt cam toanta laughing
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| monstrulet a răspuns:

Pe bune bogdan? Eu am avut probleme cu driverele pe win7, laptopul avea inital drivere pentru vista, ca asta avea instalat pe el, pe situl Acer aveai mai putini driveri si aplicatii pentru win7, si iti zic ca nu erau instalate de win7 astea lispa:)). Iar camera a zis ca are crystal eye daca si citeai:))
Deci descarca camera de aici: http://support.acer.com/us/en/product/default.aspx?tab=1&modelId=47
Vezi sa alegi operating system acolo sus, x32 e 32 biti x64 e 64biti. Intri in control panel, la system, ca sa vezi ce ai.
Dupa aceea descarca "Camera Driver" de la "Chicony".
Ai grija sa il dezinstalezi peasta care il ai acu(uitate in programs daca e) si dupa instaleaza-l peasta descarcat.

9 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Cu placere si mersi pentru feedback >big grin

| m5789932 a răspuns:

Intri pe link-ul asta: http://www.acer.ro/ac/ro/RO/content/drivers
iar aici dai click pe urmatoarele: notebook->aspire->aspire 5230.
Apoi te uiti putin mai jos ca sa alegi sistemul de operare. Langa Operating system, scris cu portocaliu, dai click si alegi Microsoft Windows Vista Ultimate x32. Pe urma te uiti putin mai jos si ai sa vezi mai multe drivere. Tu descarci driverele "Camera". Nu stiu ce camera ai, asa ca descarcale pe toate 3 si vezi care e.
Sper ca am nimerit modelul laptop-ului tau, si sistemul de operare. Cum n-ai dat mai multe informatii, nici eu n-am putut fi mai precis. Sper sa reusesti. Instalarea e simpla: Next, next, next si finish... ceva de genu.

| m5789932 a răspuns:

Pune-ti Windows 7, sau roaga pe cineva sa-ti instaleze windows 7. Iti garantez eu ca nu vei mai avea probleme, pe viitor cu driverele.

| m5789932 a răspuns:

N-am observat ca ai mentionat si camera (se datoreaza oboselii).
Dar lasa, ca a venit din urma mea "monstrulet" si ti-a dat raspunsul perfect. Cu un copy si paste, s-a rezolvat! Si. monstrulet pastreaza comentariile pentru tine (casca ochii mai bine si uitate la ce ora am scris mesajul)

| Gabriel892 a răspuns:

Formateaza tot si instaleaza 7 nu o sa mai ai nici o problema

| Oanna99 a răspuns:

Intri in "Add or Remove programs" stergi tot de la web... si o instalezi din nou cu cd. (daca stii) big grin.

| LeylaLeyla explică:

Pt.,,monstrulet,, Multumesc de 100000 de ori, chiar nu-mi vine sa cred ca a mers si a fost si foarte simpluwinking
O sa povestec putin si ce a mai trebuit sa fac in caz ca mai are cineva problema asta.
1. Am dat uninstall la tot ce am descarcat pentru web ( descarcari dupa capul meu ).
2. Am dat clik pe linkul trimis de,, monstrulet,, am setat cum a spus el sistemul ( in cazul meu : Microsoft windows vista ultimate *32 ), am selectat cum a zis,, monstrulet,, "Camera Driver" de la "Chicony" si am instalat-o.
3. Tot nu functiona crying
4. Am intrat : start/ control panel/mobile pc/in stanga paginii mai sus system and maintenance /device manager/in fereastra care s-a deschis am dat dublu clik pe imaging devices /Acer crystal eye webcam la fel dublu clik /am selectat driver /update driver/browse my computer for driver software/ browse in pc si al cautat unde il descarcasem / nex si bla bla
5. Tot nu mergea sad
6.Am mai urmat inca odata pasii de la punctul 4. si acum am dat clik pe driver details unde imi aparea ca este device usb video... si am revenit la pagina unde descarcasem driverele pentru web cum imi spusese,, monstrulet,, si am cautat drivere pentru usb ( logic tot pentru sistemul meu ) am ales usb driver am descarcat am instalat si restart
7. Acum merge perfect laughing
8. Multumiri nenumarate pentru,, monstrulet,, happy

| LeylaLeyla explică:

,, monstrulet,, l-ai meritat din plin happy

| LeylaLeyla explică:

Bogdan2010 oricum iti multumesc, m-am bucurat ca ai incercat sa ma ajuti.happy