| radu32 a întrebat:

Buna dimineata, am si eu o intrebare daca se poate : Am un laptop Asus cu procesorul "Intel® Celeron® N3350 2 x1.10 GHZ " si scrie pana la 2.40 GHZ. Ce inseamna asta, ca functioneaza pana la 2.40 GHz? Nu le prea am cu tehnica asa ca de ce va intreb, ele functioneaza doar la 1.10 GHz sau la 2.40 GHz sau pentru 2.40 GHz trebuie turbo? Scrie ca are : " Processor Base Frequency 1.10 GHz; Burst Frequency 2.40 GHz" dar mai scrie ca ca nu are " Intel Turbo Boost Technology" Pun si link-ul la datasheet https://ark.intel.com/......4-ghz.html poate ma puteti ajuta sa imi explicati! Va multumesc si un weekend fain! :)

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Are o frecventa standard de baza pe care sta, dar cand cand are ceva de facut da un boost pana la 2.40 GHz, parerea mea este ca este cam marketing asta

https://www.youtube.com/watch?v=H4ryOzIZvpQ

Intel Turbo Boost Technology este activat în mod implicit. Puteți dezactiva sau activa tehnologia cu un comutator în BIOS. Nu sunt disponibile alte setări controlabile de către utilizator pentru a schimba funcționarea Intel Turbo Boost Technology. Odată activată, Intel Turbo Boost Technology funcționează automat sub controlul sistemului de operare.

Depășirea limitei de proiectare a frecvenței pe un procesor mărește consumul de energie și producția de căldură. Scăderea frecvenței reduce consumul de căldură și energie. Intel Turbo Boost Technology este activat atunci când sistemul de operare solicită cea mai înaltă performanță a procesorului.

| radu32 explică (pentru RAY):

Va multumesc, daca il folosesc pentru filme, muzica, Youtube e ok nu?

| RAY a răspuns (pentru radu32):

Da,dar vezi si de un ssd pe viitor

| radu32 explică (pentru RAY):

Are ssd de 500 de GB, sa inteleg ca pentru filme, muzica, videoclipuri, Youtube, etc. merge sau? Are 4 GB RAM, 128 VRAM. Multumesc!

| RAY a răspuns (pentru radu32):

Da,va merge Radu, sa instalezi un windows bun, original

| lalaura94 a răspuns (pentru radu32):

Pentru filme muzica si videoclipuri merge si-o tableta de 400 de lei, evident ca si PC-ul tau merge pentru asa ceva, ideea era ca de cele mai multe ori nu de asta achizitionezi un PC, pentru ca exista alte optiuni mult mai ieftine, dar daca tu pentru asta l-ai luat, e bine, ca merge.

| radu32 explică (pentru lalaura94):

Va muktumesc frumos, un weekend placut! happy

| radu32 explică (pentru RAY):

Multumesc mult pentru sfaturi, un weekend fain! happy

| radu32 explică (pentru radu32):

Da pentru aceat scop l-am luat!

10 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Burst Frequency e un turbo boost de buget. Daca faci ceva care necesita mai multa putere va mari automat clocks pana la 2.4 Ghz. Important! Cum a zis si colegul, e un procesor foarte slab de entry level. Si faptul ca atinge 2.4 cu BS nu il face grozav pentru programe si jocuri care cer 2.0 de exemplu.

| lalaura94 a răspuns:

Sta la 1.10 sa salveze "power", si creste la 2.40 cand e nevoie.

Ideea e ca oricum nu prea conteaza, e un procesor foarte slab indiferent ca lucreaza la putere maxima sau nu.