| Mihai929 a întrebat:

Daca am Intel® Celeron® Processor G530
(2M Cache, 2.40 GHz) mi-ar merge orice procesor Intel ca pana in i5?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Dap, asta e bun!winking

18 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Procesorul tau : http://ark.intel.com/......-2_40-GHz) are socket FCLGA 1155. Nu stiu ce upgrade de procesor sa-ti recomand, pana nu imi spui ce placa de baza, sursa, si memorii ram ai pe el.

| Mihai929 explică (pentru Jipa95):

Placa de baza : ASRock H61M-DGS
Ram : 4
Sursa : Cum o aflu fara sa deschid unitatea?

| Jipa95 a răspuns (pentru Mihai929):

Ai socket 1155 uite aici : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h61m-dgs/
Procesoare suportate de placa ta de baza, tot ce vezi aici : http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/filtre/general-socket-1155/
Sursa sa o ai de minim 500 W, daca vrei upgrade de procesor! :)

| Mihai929 explică (pentru Jipa95):

Scrie W-ul are pe ea nu?

| heldeN a răspuns (pentru Mihai929):

Poate avea si 1000 de w sursa daca e o prastie ordinara de 50 lei,care nu scoate nici un sfert din ce scrie pe hartie,trebuie sa fie una de calitate, cum e sirtec, corsair, seasonic, fortron...si asa mai departe
i5 pe 1155 nu mai gasesti nou prin magazine, doar daca o sa cauti pe la SH, un i5 2320/2400/ sau ivy bridge 3450/3470

| Jipa95 a răspuns (pentru Mihai929):

Nup, nu se potriveste cu socket-ul placii tale de baza. Pe placa de baza ai 1155, iar procesorul acela de la media galaxy, are socket 1150.

| Jipa95 a răspuns (pentru Mihai929):

Dap, asta e bun!winking

| AssassinCreedMadasucaru a răspuns:

Nu.procesoarele Intel sunt cele mai proaste procesoare din opinia mea.dar decizia este a ta.eu recomand i5 4440

| Mihai929 explică (pentru AssassinCreedMadasucaru):

Socket-ul conteaza?

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru AssassinCreedMadasucaru):

Pai si i5-ul ala nu e Intel sau cum?

| Jipa95 a răspuns (pentru AssassinCreedMadasucaru):

Dupa parerea ta procesoarele Intel sunt cele mai proaste apoi recomanzi unul? rolling on the floor

| alin16y a răspuns:

Da poti cu conditia sa fie pe acelasi soclu, procesorul e Sandy Bridge.

| alin16y a răspuns:

In completare: o sa poti pune doar un i5 ivy sau sandy bringe, oricum nu sant mari diferente intre generatiile de la Intel.

| alin16y a răspuns:

Pentru sursa trebuie sa deschizi neaparat unitatea, oricum n-are relevanta.

| alin16y a răspuns:

Da, e compatibil. Totusi s-a ars cel vechi sau de ce vrei sa iei altul cu performante asemanatoare?