| Connrad a întrebat:

Buna dimineata!
Cam cat consuma un desktop pe luna? Vreau sa imi iau un Ryzen 2600, cu placa video gtx1660ti ventus, Sursa Seasonic Core GM, 80+ Gold, 650W si 5 ventilatoare la carcasa. De cand ma tot chinui sa strang si in sfarsit pot sa mi-l iau dar am auzit ca, desktopul consuma foarte mult in comparatie cu laptopul. Daca mie imi vine pe luna de platit 200 de lei curentul cu boiler, hidrofor, 4 becuri, laptop, 2 tv-uri,cuptor cu microunde, fierbator, frigider si masina e spalat..cam cat mi-ar veni(cu aproximatie)cu desktop-ul? Precizez ca va fi folosit cam 16 ore pe zi(nu sunt singurul care va folosi).Iar de folosit e pentru gaming, programare, filme si muzica.A si sunt la E-on

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Cam 60-100 de lei sa zicem. Depinde de consumul real pentru ca sursa e de 650 de watti dar asta nu inseamna ca atata consuma, de obicei e mai putin.

| Connrad explică (pentru Wr3nch):

Asa mult? e mai mult si decat boileru'

| Wr3nch a răspuns (pentru Connrad):

Da man dar e computer performant, nu o rasnita de laptoplaughing Si sincer pare mult dar nu e chiar asa. Daca chiar vrei sa faci gaming si programare ca lumea nu recomand laptopuri. Mai ales daca vrei sa il ti pornit 16 ore pe zi, si cu cel mai forta cooler tot se uzeaza repede fata de un desktop.

| Algo098 a răspuns:

La un consum mediu de 100W, 1, 6KWh/zi x 30 zile x 0, 8lei/KWh = 38lei/luna. Laptopul e la jumatate sau sub jumatate.