| anonim_4396 a întrebat:

Buna doar ce am ajuns acasă și când am deschis pc-ul automat mi-a apărut un antivirus care începuse sa scaneze pc-ul. Nu ma lasă sa mai intru nici pe mess pe nimic absolut nimic am încercat sa intru sa îl dezinstalez dar nici acolo nu ma lasă spune ca aplicația nu poate fi executată ca e infectat. Pana acum pc-ul meu mergea foarte bine fără nici un fel de problema acum mereu îmi apare mesaje ca tot e infectat nu știu ce are.Eu bănui ca asa zisul antivirus care a apărut din senin în pc meu e de fapt virusul dar cum sa scap de el¿? Îmi deschide și pagini web nu chiar ortodoxe asa din senin va rog spuneți-mi ce sa fac? ce are¿Asa zisu-l antivirus se numește antivirus live și dacă încerc sa scanez cu el ceva îmi deschide automat o pagina de unde sa îl cumpăr. Antivirusul meu normal pe care îl am în pc e avast. I-am dat acum sa îmi scaneze pc-ul dar nu găsește nimic si merge foarte incet

Răspuns Câştigător
| vlad93fcv a răspuns:

Antivirus live e un program vierme... un virus iti incetineste pc-ul. schimba home pageul la browser si face multe alte probleme. nu antivirus. e chiar un virus. si chiar unul foarte periculos incearca sa il opresti. apesi in acelasi timp alt+ctrl+delete si dai la processes, cauti "sysguard. exe" si apesi end process. apoi intrii in start. click pe search. all files and folders si dai sa caute in Local Hard Drives. dai search si dupa ce il gasesti il stergi. sper sa mearga asa. daca nu. trebuie sa steri registrii ceea ce e mai greu, sau sa reinstalezi windowsul! Virusul probabil l.ai capatat prin vreun program descarcat sau dp vreun site! Ori un email infectat! Avast e un antivirus bunicel. pe asta il am si eu + malwarebytes anti malware pc-ul va merge struna! Sper sa scapi de virus.

16 răspunsuri:
| cosmon a răspuns:

E un virus fake gasesti pe blogul faravirusi.ro cum sa scapi de astfel de vrusi!

| Catalion a răspuns:

Am mai intalnit asa ceva. Cred ca asa zisul antivirus se numeste Antivirus 2008 sau Antivirus 2009, nu? Oricum nu conteaza cum se numeste pentru ca e un virus. Am vazut pe unele site-uri ca antivirusul Avira versiunea gratuita il poate elimina. Incearca acest anivirus si in caz daca nu merge, atunci descarca si instaleaza antivirusul kaspersky. Nu e gratuit dar e mai puternic si il poti folosii 30 de zile gratis. Folosestel cat sa elimini acel virus si pe urma poti pune altul gratuit.

| DarQueen a răspuns:

Pai este un virus, de fapt un spyware care se joaca putin cu sistemul tau de oparare.
eu zic sa refaci windowsul si data viitoare pune-ti un antivirus, sau nu descarca orice de pe net.
asa am patit si eu laughing si m-am invatat minte

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Spyware... ţi'a intrat în calculator...nu te mai lasa să faci nimic.nici sa instalezi programe, nici să dezinstalezi nimic.trebuie să chemi pe cineva să'ţi reinstaleze windows'ul straight face

| klimt a răspuns:

Incearca sa descarci ComboFix, daca il poti descarca, il salvezi direct pe desktop, poti incerca din safe mode, modul networking, il rulezi si il lasi sa isi faca treaba, ar trebui sa faca curatwinking pe mine tot timpul m-a ajutatwinkinga si inca ceva, e free happy

| vlad93fcv a răspuns:

Pff nasol de tot. incearca sa gasesti un stick bootabil cu xp. daca cd-rom-ul nu merge

| Alphawolf a răspuns:

Uite o adresa in care te invata 2 metode de dezactivare http://devirusare.com/......e-removal/

| Alphawolf a răspuns:

Nu poti cu nici un antivirus sa-l dezinstalezi. Poti sa-l dezinstalezi daca urmezi pasi la una din variantele ce sunt date la adresa data de mine sau mai este varianta sa instalezi windows pe nou

| Alphawolf a răspuns:

Vezi daca te lasa sa cobori programul asta: http://www.softpedia.com/get/Antivirus/Kaspersky-Virus-Removal-Tool.shtml si instaleazal dai scan si poate te ajuta cit de cit, este un program foarte bun

| irene4ever a răspuns:

Iata aici un site care iti arata cum sa-l stergi. http://www.2-spyware.com/remove-antivirus-live.html

| Freek.Dynamic a răspuns:

Pfff ce ai tu este un virus foarte periculos, l-am ajut si eu happy ce sfaturi iti pot da, este sa gasesti prieteni care au auzit de AKCRONIS(este pentru a restaura sistemu) sau sa reinstalezi windowsu, si asa zisu "antivirus" a fost facut special cred sa deschida acele pagini... :* bafta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ubeYou ce sa fac cu norton security scan sa scanez cu el¿? nu ma lasa. fi mai explicit/a te rog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ViolaPerSempre nu ma lasa apare chesti aia ca e infectata
cat despre site-urile alea nu ma lasa sa descarc programele de care am nevoie sa reinstaz windows-u nu pot ca am cd-rom-ul sticat si nu pot sa bag nici un cd in unitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Care este familia de cuvinte pentru nor si sanie stii raspunsul

Răspuns utilizator avertizat
| ic3 a răspuns:

Cea mai buna solutie pentru dezactivarea acestui spyware este sa intri in start, run prin comanda msconfig si apasa enter. O sa se deschida o fereastra unde apar mai multe optiuni:Sistem configuration utility.Pe tine te intereseaza cele doua rubrici:Services si Startup.In Services bifeaza optiunea Hide all Microsoft Services. dupa care o sa ramana procesele care nu au egatura cu windowsul.ca sistem de operare.In dreptul fiecarei aplicatii exista cate o casuta.Debifeaza tot ce crezi ca are legatura cu asa zisul virus. Dupa aceasta te uiti atenta si in Startup.Procedezi la fel. Dupa ce ai debifat aplicatiile ce nu au legatura cu sistemul de operare apesi un Apply si OK.La aceste comenzi sitemul iti va cere restartul automat.Cam asta ar fi tot. Daca nu te descurci singura ma pot oferi sa te ajut online cu un program numit Team Viewer...prin care pot interconecta cu PCul tau atata timp cat este conectat la internet.