| Kasya a întrebat:

Buna!
Doresc sa-mi fac abonament la Digi si ma gandesc ce ar trebui sa aleg dintre cele doua variante:
Internet FiberLink 500 sau FiberLink 1000?

Pc-ul meu are urmatoarele specificatii:
Procesor AMD Ryzen 5 3600, 6 Core
Memorie RAM de 16GB, 1TB + SSD 256GB

Pe site-ul de la Digi am citit ca ar trebui sa ai Intel i7 daca vrei sa alegi FiberLink 1000. ( Sau Ryzen 7 daca nu ai Intel, zic eu )

Ma gandesc ca procesorul Intel i7 este mai avansat.
Intel i7 este mai performant ca AMD Ryzen 5.
Procesoare Intel: i3, i5, i7 si i9.
Procesoare AMD: Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 si Ryzen 9.
Sau poate depinde de generatie, nu prea ma pricep aici.
De ce ar functiona FiberLink 1000 pe un AMD Ryzen 5 cand iti este recomandat un Intel i7?
Echivalentul lui Intel i7 nu este AMD Ryzen 7?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In calculatorul tau, cel mai important este viteza placii de retea (sa fie de cel putin 1000Mbps) - ceea ce este si uzual la calculatoarele noi.
Viteza procesorului intra in calcul doar daca ai trafic de date online mare, care trebuie procesate in timp real (sunt piutine asemenea site-uri).
La vizionare de filme, jocuri online etc. prelucrarea datelor se face prin memorii tampon (cache) care ascund micile intreruperi ale retelei.
Totusi, iti recomand Fiberlink 1000, care are limita maxima si - ca urmare este folosit cu echipamentul cel mai modern si rapid.
Daca totusi vei intampina sacadari, atunci va trebui testat site-ul, respectiv configurarea calculatorului.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ia-ți ce vrei, nu cred că procesorul face mare diferență. Eu prind peste 500 Mbps pe un computer cu Pentium D și 512 MB RAM.

| Wr3nch a răspuns:

Alea specs recomandate daca vrei sa descarci/exploatezi toata viteza si banda disponibila. Eu am i5, 8gb ram si un hard puscat de 5400 si am tor timpul 700 plus in speedtest

| Brizbriz a răspuns:

Poti sa ai i3 de prima generatie daca ai 15 in casa si toate dau in net in acelasi timp
ce scrie gigi e relativ la faptul ca ai un singur calculator si ATAT
daca in acelasi timp ai calculator, pe care faci t0rrrentzi si streaming, Netflix pe tv, o tableta cu streaming, samd atunci o sa vezi ca ajung ca nici 1000mbps nu sunt indeajuns