| sayurik a întrebat:

Este a 2-a oara luna asta cand primesc acest mesaj si nu stiu ce sa fac: Windows has detected an IP address conflict
Another computer on this network has the sam IP address as this computer. Contact your network administrator for help resolving this issue. More details are available in the Windows System event log.

Stau in chirie si sunt conectate 2 laptopuri la un wireless de la Romtelecom al meu si al gazdei dar ei nu i-a aparut mesajul asta.

1 răspuns:
| slayer09 a răspuns:

Chestia asta apare atunci cand ip-ul calculatorului tau corespunde cu ip-ul calculatorului celuilalt...si problema poti sa o rezolvi schimband ip-ul calculatorului tau: te duci in start->control panel->network connections-> dai click dreapta pe wireless connection->properities, te duci la tcp/ip protocol si acolo bifezi sa ia automat ip-urile de la router, daca nu merge bagi aceleasi ip-uri care erau acolo (aceleasi numere) numai ca schimbi ultima cifra de la ip (primul rand) de exemplu daca la tine la ip e 192.168.0.23 tu sa pui 192.168.0.24 sau 25 sau 26 in coada, si ar trebui sa iti rezolve problema