| anonim_4396 a întrebat:

Buna TpU.
Astazi cand am deschis laptopul mi-a aparut urmatorul mesaj pe desktop:
Windows has detected an IP address conflict
Another computer on this network has the same IP address as this computer. Contact your network administrator for help resolving this issue. More details are available in the Windows System event log.

Ce inseamna mai exact acest mesaj? Mi-a mai aparut de cateva ori dar asta s-a intamplat acum vreun an, apoi nu a mai aparut si nu inteleg de ce apare...

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu cred ca se rezolva aceasta eroare daca inchizi si deschizi din nou routerul, evident daca ai ip dinamic acesta se va schimba aplicand aceasta metoda. Daca nu ai ip dinamic nu am idee sa iti explic cum faci happy
Dar funda in acest caz o merita userul de mai sus Doar Bogdan ca a raspuns corect.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Am incercat chestia asta cu routerul...nu s-a rezolvat nimic

| Simpatic a răspuns:

Urmareste acest tutorial si schimba neaparat usernameul de conectare a SSID cat si parola (apoi si parola din controlul de administrare a routerului si parola -cel la care te conectezi adaugand sus in browser ip-ul 192.168.x.x.) :

https://www.telekom.ro/......nfigurare/

Cu mentiunea sa cauti si acolo unde gasesti in setari ceva de genul WPS sa dai dezactivare wps-ului (e un cod pin de 8 cifre), astfel nu se va mai putea conecta cineva din afara retelei tale de pe net la routerul tau, de asemenea invata si cum sa schimbi datele de logare la router cele cu care te conectezi la 192.168.1.1 (sau cat e la tine) din user : admin pass: admin, pune alt user si alta parola, atentie acestea sunt diferite de datele de conectare la conexiunea wireless (SSID de care vorbeam mai sus)
Toate aceste parole trecele pe un carnetel pe care sa-l ai la indemana.
Sunt sigur ca in momentul de fata cineva ti-a spart conexiunea, dar daca ai sa faci ceea ce ti-am zis nu o sa mai aibe acces.
Urmareste acel video daca ai internet de la telekom si seteaza ce ti-am spus, mai gasesti si alte tutoriale pe net nu este greu dar trebuie sa iti bati capul 10 minute la inceput pana intelegi ce este fiecare.
Cu inca o mentiune si anume parola prin care te conectezi la SSID sa fie mai mare de 8 caractere, un exemplu de parola simpal si usor de spart este : 123qwerty, una imposibil de spart ar fi (un exemplu) : euvladus223_789@jkm@[]

De ce nu este bine sa ai activat WPS scrie si aici : https://en.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi_Protected_Setup

Dupa ce ai schimbat parola si usernameul de conectare la router si apoi numele si parola la SSID, conecteaza-te de pe toate celelalte dispozitive la care te conectezi in mod normal MANUAL reintroducand noile parole, adica pe cea de la SSID
de ex > caut conexiune cu numele pe care le-am configurat eu
numele conexiunii : VLAD si introduc noua parola : 3#$jhhinoafnonfo

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Problema ar trebui sa fie de la retea, respectiv router. Pentru ca altfel nu exista nicio varianta sa interfereze cu o alta adresa IP (sau cel putin nu asa usor).

Nu ar trebui sa te afecteze si sa existe probleme cand folosesti laptopul cu aceasta eroare.

Ce poti sa faci ar fi, sa verifici ca IP-ul este dinamic. Daca dai la retele, la netword adaptors si o selectezi pe cea de wi-fi, proprietati, pe cea cu TCP, IPv4 (sau ceva de genul) ar trebui sa fie undeva acolo "IP address automatically". La fel si pentru DNS.

Ce ai mai putea sa mai faci, sa dai un restart din fabrica la router.

| Celcestietot a răspuns:

Folosesti VPN?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca s-a conectat cineva la routerul tau.