| Alvin_8845 a întrebat:

Imi puteti recomanda un laptop cam pana in 2000 de lei pe care as putea rula FIFA 16 macar, in caz ca FIFA 17 nu merge. Multumesc mult, ofer funda happy

6 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

Intr-adevar, la banii acestia este mai bine sa-ti cumperi un calculator. Dar sunt persoane care au nevoie de laptop, deoarece nu tot timpul stau la birou.

Daca chiar doresti un laptop iti recomand acest Asus http://profitshare.ro/l/2898202, este bun si o sa-ti mearga Fifa 2016 si Fifa 2017 (dar pe medium) fara probleme.

| Mihai1810 a răspuns (pentru RaduTN):

O sa mearga fifa daca o impingi. Uite dovada http://www.game-debate.com/....../index.php Pe laptopuri sub 2000 lei o sa mearga jocuri sub 2014 si alea sacadat. Procesoarele cu U si placile video cu M sunt pentru office nu pentru altceva.

| RaduTN a răspuns (pentru Mihai1810):

Poate am exagerat si eu putin, dar pe low tot merge.
I5 5200U este superior lui I3 2100 si 920M este aprox. la fel ca GTX 650.

| Mihai1810 a răspuns (pentru RaduTN):

Posibil sa mearga pe low dar uneori va avea framedropuri si va fi enervant.

| Mihai1810 a răspuns:

Nu o sa gasesti asa ceva, poate sa iti mearga pe low vai capul lui, mai bine iti faci o configuratie la banii astia.

| SonicAndrei a răspuns:

Recomand de 5 ori mai bine să iei un calculator la banii ăştia fiindcă slabe şanse să găseşti un laptop ok la 2000 lei (doar dacă este reducere). Un desktop de 2000 lei făcut cu componente alese inteligent va rula orice joc (mai ales FIFA) pe setări High sau Ultra (depinde de joc, sunt unele care doar pe mediu) în următorii 3 ani. Un laptop la acelaşi preț cred că ar rula de 3 ori mai rău acelaşi joc, plus că se încălzește.

Se pare că acest Lenovo e cel mai bine vândut laptop de la Altex cu placă video dedicată (asta te interesează la jocuri) în acest buget: http://www.altex.ro/......b-free-dos

PS (asta e de la mine): Din experiența personală îți spun să nu iei FIFA ci PES pentru că PES e mult mai realistic şi mai bun, chiar dacă FIFA şi-a făcut un renume şi o interfață mai atrăgătoare.

Dar mai gândeşte-te la luarea unui calculator în loc de laptop pentru jocuri. Ia laptop doar dacă vrei neapărat un PC portabil.