| Yurim a întrebat:

Îmi puteți recomanda un setup profesional de gaming? Unitate+Monitor. Nu contează bugetul

Mulțumesc

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa mergi intr-un magazin de computere si sa ceri asta, fiindca primesti sfat profesional de la un profesionist, nu de la copilasii de aici, sau cei care au impresia ca stiu deja, doar pentru ca si-au incorpit singuri un PC.
In plus, ai sanse sa vezi ce vrei sa cumperi, ce modele au si ce ti-ar place cu adevarat, mai ales ca banii nu-s- o problema la tine.

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Violleta2022):

Copilasi or fi multi pe aici, insa daca esti destept nu ii iei in considerare. Un "profesionist" de care spui tu al unui magazin nu face altceva decat sa iti recomande ce este mai scump si nu se vinde deoarece multe desktop-uri sunt facute oarecum intr-un buget, mai ales cele pre-made. Un sfat adevarat este sa te documentezi mai intai despre fiecare componenta in parte, sa stii ce se potriveste cu fiecare piesa ca de exemplu o placa de baza are un socket pentru anumite tipuri de procesoare and so on... Asa ca va rog, nu mai spuneti bazaconii despre lucrurile simple ale IT-ului si ramaneti la a da lectii de viata pe categoria "Dragoste si Sex".
On-Topic: Chiar daca spui ca bugetul nu este o problema totusi iti recomand sa iti construiesti propriul PC din piese deoarece in modul asta iti poti alege cele mai bune piese. Ma gandesc ca ai luat in considerare si posibilitatea de overclocking, asa ca este de recomandat un procesor din seria K de la Intel, nu ma pronunt in tabara AMD deoarece nu am avut de a face cu ele pana acum. Cat despre placa video, cele mai avansate fiind in seria RTX ca de exemplu RTX 2080ti sau echivalentele AMD. Pe langa asta ai nevoie si de o sursa pe masura, probabil undeva la 700W sau posibil mai mare. Dupa cum am mentionat mai sus, o sa ai nevoie de o placa de baza care are cel putin socket-ul procesorului dorit. Este de recomandat sa alegi memorii RAM dual-channel, sa spunem 2x16GB ar trebui sa fie mai mult decat perfect. Trecand la stocare, si din nou cum spui ca dispui de un buget destul de mare, recomand cu toata caldura 2 SSD-uri de cate 1TB (Nu stiu de ce lumea prefera cateodata mai mult de 1TB dar in fine) pentru a avea cea mai buna viteza de citire/scriere a datelor, prin urmare un PC mai rapid. Iar pentru a pune toate astea impreuna normal ca o sa ai nevoie si de o carcasa, care cel mai probabil o sa fie una Full-Tower deoarece vei avea nevoie de spatiu pentru racire, si de asemenea pentru alte ventilatoare/sistem de racire pe apa in caz ca vrei sa faci overclock. In final spuneai de un monitor, ei bine dupa parerea mea cam orice monitor cu o viteza de raspuns cat mai mica si sa fie cel putin de 144Hz este mai mult decat destul.

| Violleta2022 a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Vezi ca ai bagat degetul pe alaturi si ai raspuns cui nu trebuie! happy
Esti de inteles, nu te-ai uitat...mai ales ca esti nou pe forum si probabil nu esti familiarizat cu el.

Cum esti doar de 1 luna pe acest forum si nu stii ce raspunsuri dau copilasii pe aici, te rog raspunde doar in, cunsotinta de cauza, fiindca 90% din raspusuri vor fii de la copii care si-au construit singuri un PC, iar acum se consiedera experti in a da sfaturi.
Eu recomand totusi un profesionist, decat un amator care pune cap la cap piese si programe care nu-s compatibile si ajunge sa se intrebe de ce nu functioneaza, de ce nu merge repede, de ce este virusat la un momenta dat, samd.

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Violleta2022):

In ideologia ta aparent un expert este neaparat cineva cu o diploma/hartie la mana. De o luna oi fi eu cu cont pe site-ul asta, insa tind sa cred ca oricine poate deveni destul de informat in orice se intereseaza, si pentru asta nu e nevoie sa te aprobe cineva si sa iti dea o bucata de hartie pe care scrie ca esti "apt" in capacitatile mintale de a intelege un subiect. De ani buni caut rezolvari la toate problemele pe care le-am avut cu toate laptopurile mele si inevitabil dau si peste problemele altora care probabil au gasit o rezolvare, si nu neaparat o notez, dar imi aduc aminte de acel lucru. In cazul asta un "profesionist" se numeste cel care face streaming sau inregistreaza videoclipuri cu el jucand jocuri deoarece acela este cel care este cel mai probabil sa intampine probleme/neajunsuri intrucat el are nevoie de cea mai mare putere de procesare pentru a juca un joc la grafica maxima fara pic de retinere si in plus isi supune sistemul la un stres si mai mare inregistrand ceea ce face, si in nici un caz cineva care o sa stea la o masa care nu face altceva decat sa vanda calculatoare celor care nu stiu ce sa ceara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru codrinmaestruldumelor):

Nu am spus ca-ti trebuie diploma ca sa dai un sfat tehnic, am spus doar sa nu ia de buna parerea unui copilas care nu are habar de parametrii tehnici, ci sa ceara parerea unui specialist din magazin.
Nu te mai lua dupa cat de informat devii doar auzind in stanga si dreapta, ca vad saptamanal destui care vin cu computerele la reparat, cu componente noi cumparate la sfatul prietenilor care nu-s compatibile cu sistemele de operare deja existente pe acel computer si se mira ca nu le functioenaza computerul.
lasa oamenii sa cumpere lucruri noi si performante, nu vechituri incomaptibile, mai ales ca isi permit acest lucru.

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru Violleta2022):

Si pot si eu de asemenea sa spun ca nu am zis sa cumpere componente la mana a doua, sa le cumpere de noi, de la magazin, ca daca cumperi un sistem (recte PC pre-made) esti blocat cu cel mai probabil un dezavantaj in o arie anume, ca na, vanzatorul nu vrea sa puna cele mai bune componente si sa faca si un profit, si deseori te trezesti ca ori nu ai spatiu de stocare ori ai cel mai bun procesor de pe piata, insa ai o placa video aparuta acum 5 ani sau mai veche ori nu ai destula memorie RAM pentru a permite celorlalte componente sa ruleze cum ar trebui. Cei care se duc la reparat nu au probabil nici o idee pentru de ce au cumparat acele piese si nici cu ce se potrivesc, de aceea sugerez oricui ar intreba sa cerceteze putin si pe cont propriu caci daca nu atunci nu vor sti sa dea detalii despre problema pe care o au. Iar in legatura cu sistemul de operare... nu acela este cauza problemelor, ci a lipsei compatibilitatii componentelor sau a montarii gresite a acestora sau multe alte probleme pe care utilizatorul si le creeaza pana la urma pentru ca nu stie ce face.

| sierra1 a răspuns:

"Nu contează bugetul" - dacă ești așa tare, să fie și pc-ul pe măsură:

https://www.emag.ro/......D1G54BMBM/

| JicaContra a răspuns (pentru sierra1):

Ala nu prea e de gaming
ala e de graphic design sau de fite
iar ca graphic design ai uitat sa ii spui si de Mircosoft Surface Dial:
https://www.emag.ro/......DNXRVMMBM/
pentru gaming, procesorul e slab, placa video e slabuta si monitorul nu are G-Sync

sfatul meu e sa dai un telefon la eMAG si sa iti faca o oferta cu banii pe care esti dispusa sa ii dai

| sierra1 a răspuns (pentru JicaContra):

"Nu contează bugetul"

afirmația nu e de fițe?

| Yurim explică (pentru sierra1):

Nu ma interesează dacă este de fițe, chiar nu..ma interesează sa fie unul cât mai bun e gaming. Apropo când am intrat pe link. Mi-a căzut fața..cand am văzut prețul. E extrem de ieftin, și am zis : sigur nu, e ieftin, deci nu e bun