| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti spune de ce windows 7 (nu este piratat) se instaleaza foarte greu? Astept foarte mult timp pana sa aleg limba la tastatura (vrea 10-15 minute). Nu am stat sa il instalez pentru ca stateam foarte mult timp. DVD-ul este facut recent, dvd writer-ul este LG si cumparat acum 3 luni. Am un CD cu Windwos XP care se instaleaza normal (40 min). Multumesc.

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Inteleg. daca ai reusit sa instalezi atunci presupun ca iti merge bine pc. in caz contrar incearca sa desconectezi hdd ide si sa scoti ramul cel nou. formateaza doar cu ceea ce aveai inainte cand spui ca nu a intarziat asa de mult. asa descartezi ca hdd si placuta ram iti influienteaza cu ceva. Bafta.

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

E configuratia calculatorului. am mai intalnit problema asta, insa dupa aceea in functionare merge bine. cu conditia ca cerintele minime de a instala w7 nu sunt chiar minime de tot.

| SF13 a răspuns (pentru gelu1970):

Am mai instalat si inainte de aceasta problema acelasi windows 7 si s-a instalat normal si a mars bine inca cu 1gb ram(acum am 2gb). Dar intre timp am mai pus un HDD. Oare sa fie asta problema?

| gelu1970 a răspuns (pentru SF13):

Ai pus un hdd. e mai rapid decat cel ce il aveai initial? ai instalat windows in acest hdd? viteza de scriere e mai mica la acest hdd? ramul ce l-ai pus e de aceeasi frecventa cu cel ce il aveai?

| SF13 a răspuns (pentru gelu1970):

Al doilea HDD este pe IDE, nu am instalat windows in acest HDD, cred ca tot 7200rpm are, buffer-ul cred si sunt sigur ca e mai mic(este din 2003) si ramul are aceeasi frecventa cu prima placuta(800 mhz)

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Am incercat, dar nu vrea. Am vazut ca citeste dvd-ul doar cand isi incarca primele fisiere(Windows is loading files) inainte sa apara pentru prima data logo-ul windows 7. Multumesc oricum tuturor

| gelu1970 a răspuns (pentru SF13):

Inteleg. daca ai reusit sa instalezi atunci presupun ca iti merge bine pc. in caz contrar incearca sa desconectezi hdd ide si sa scoti ramul cel nou. formateaza doar cu ceea ce aveai inainte cand spui ca nu a intarziat asa de mult. asa descartezi ca hdd si placuta ram iti influienteaza cu ceva. Bafta.

| MskDesign a răspuns:

Dupa cum spunea si gelu1970, depinde de configuratia computerului pe care il ai.Ai putea sa incerci ca windowsul care il ai sa il pui pe un usb, de minim 4 GB, si va rula putin mai rapid instalarea.Succes!

| RyDerxD a răspuns:

Din cauza procesorului sau ramului.

| SF13 a răspuns (pentru RyDerxD):

In VMware Player se instaleaza normal...
Cand vreau sa-l reinstalez booteaza se incarca pana inainte sa apara limba tastaturii, atunci dvd-ul se opreste din invartit.